Nasi partnerzy, decydując się na współpracę z Carrefour, mają okazję współpracować z silną, międzynarodową marką i skorzystać z bogatego doświadczenia firmy w handlu.
Francois Vincent, członek zarządu i dyrektor ds. franczyzy Carrefour Polska
Carrefour jest jednym z wystawców X edycji Targów Franczyzy
Środa
17.10.2012
Trudna gospodarcza sytuacja wpływa na wzrost popularności franczyzy w branży spożywczej - mówi Francois Vincent, dyrektor ds. franczyzy Carrefour Polska.
 

W jaki sposób sklepy spożywcze mogą skutecznie konkurować na rynku?
Dzisiaj, w handlu liczy się nie tylko cena. Coraz większą rolę odgrywa też przemyślany koncept sklepu, odpowiedni asortyment i stałe obserwowanie potrzeb klientów. Małym handlowcom trudno te warunki spełnić, dlatego kierują się w stronę zorganizowanych podmiotów. Integracja z dużą firmą zapewnia również dostęp do sprawnego systemu logistycznego. Franczyzobiorca może też na każdym kroku liczyć na cenne wsparcie franczyzodawcy.
W Polsce działa obecnie około 130 tys. sklepów spożywczych. W porównaniu do Francji, gdzie jest ich około 35 tys. czy Niemiec, w których działa około 50 tys. tego typu placówek, polski rynek jest wciąż mocno rozdrobniony. W takich warunkach walka o klienta jest niezwykle zacięta. Integracja ze stabilnym i znanym partnerem wydaje się być dobrym rozwiązaniem, szczególnie, jeśli przyjrzymy się analizom rynku detalicznego z ostatnich lat.

Z jakimi trudnościami muszą się zmagać właściciele sklepów spożywczych?
Niestabilna sytuacja na rynku powoduje, że przedsiębiorcy muszą szybko reagować na zmiany, szukać nowych rozwiązań. Wolą też postawić na sprawdzone metody zarządzania i wsparcie rozpoznawalnej marki niż ryzykować i zaczynać biznes od podstaw samemu. Duży wpływ, nie tylko na rozwój branży spożywczej, ale też innych gałęzi gospodarki ma spowolnienie gospodarcze. Jednak, mimo trudnej sytuacji systemy franczyzowe, cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Pozwala zmniejszyć koszty działalności i zminimalizować ryzyko popełnienia błędów. Nasi partnerzy, decydując się na współpracę z Carrefour, mają okazję współpracować z silną, międzynarodową marką i skorzystać z bogatego doświadczenia firmy w handlu. Nasz koncept franczyzowy sprawdził się świetnie w Polsce. Świadczy o tym fakt, że w każdym miesiącu otwieramy średnio kilkanaście nowych sklepów. Carrefour ma już w Polsce ponad 250 sklepów franczyzowych z logo Carrefour Express, do końca roku będzie ponad 320 tego typu placówek. W kolejnych latach chcemy utrzymać to tempo rozwoju.

Rozmawiała (mak)