Finansowanie społecznościowe może być także wykorzystane we franczyzie. Dla przykładu potencjalny franczyzobiorca, który ma część kapitału i lokalizację, w ramach projektu może sprzedać część akcji w spółce w formie przedsprzedaży kuponów czy produktów.
Arkadiusz Regiec, prezes Beesfund.com
Piątek
09.11.2012
O Crowdfundingu, czyli finansowaniu społecznościowym przy pomocy portalu internetowego, opowiada Arkadiusz Regiec, prezes Beesfund.com.
 

Na czym polega crowdfunding?
Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, to mechanizm pozyskiwania środków na realizację projektów biznesowych, społecznych, czy kulturalnych od internautów. Bazuje na tym, że jako uczestnicy wirtualnej społeczności nie tylko komunikujemy, czy kupujemy, ale także chcemy współtworzyć, angażować się i wspierać ciekawe inicjatywy. Motywatorem takiej decyzji zazwyczaj jest kaprys, znajomość z twórcą, podobne hobby, czy zainteresowanie uczestnictwem w projekcie. Crowdfunding daje możliwość udziału w procesie tworzenia i korzystania z efektów realizacji projektu.

Jakie działalności mogą być w ten sposób finansowane?
Nie ma limitów, ani zakazów dotyczących typów projektów. Za pomocą crowdfundingu finansowane są m.in. projekty filmowe, książki, płyty i wydarzenia, ale też np. pomnik Robocopa, kanapa dla Biblioteki Sąsiedzkiej, czy projekty biznesowe w ramach crowdfundingu udziałowego. Finansowanie społecznościowe może być także wykorzystane we franczyzie. Dla przykładu potencjalny franczyzobiorca, który ma część kapitału i lokalizację, w ramach projektu może sprzedać część akcji w spółce w formie przedsprzedaży kuponów czy produktów. Trzeba pamiętać, że w celu przekonania wielu osób do wsparcia projektodawca musi być wiarygodny, a projekt prowadzony w sposób transparentny. Cel musi być zrozumiały i korzystny dla szerszej społeczności, więc projekty B2B rzadko się w ten sposób sprawdzają.

Jakie zalety ma finansowanie społeczne oraz jakie niesie ze sobą ryzyko?
Finansowanie społecznościowe zmienia model rynkowy. Nie trzeba inwestować wielkich pieniędzy, żeby zrealizować plan i czekać na efekty. Jest to też alternatywne źródło kapitału dla osób, które nie mają do niego dostępu, a są zdeterminowane by działać. Model społecznościowy nie musi jednak wiązać się z korzyściami finansowymi. Grupa osób może skutecznie wypromować dany projekt w sieci. Ryzyko wiążą się przede wszystkim z tym, że trudno określić jak dużo kapitału można pozyskać i czy uda się go zebrać.

Czy podobne projekty były już testowane w Polsce?
Beesfund.com to pierwszy w Polsce portal, który umożliwia udziałowe finansowanie społecznościowe. Na własnym przykładzie pokazaliśmy, ze model ten działa, sprzedając 5 proc. akcji Beesfund SA i zyskując 69 nowych akcjonariuszy, a zarazem ambasadorów naszej firmy. Teraz, jako współwłaściciele mają interes w dalszym rozwoju.

rozmawiał (boa)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Nie zapomnij o szkoleniach bhp

Polecam www.krispolppoz.pl, to wsparcie PPŻ o BHP jakie przyda się w każdej firmie. Prowadzą szkolenia i sprzedają artykuły. Maja całkiem dobry cennik, na stronce macie...

21 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I think I have never seen such blogs ever before that has complete things with all details which I want. So kindly update this ever for us. Vitamin B1

65 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

You have done a amazing job with you website Vitamins

65 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Hello guys do you know that going through a review of websites will give you much insight about it which you can’t know by simply visiting it,Here is the...

65 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Wg mnie najlepiej na wsi sprawdzi się biznes internetowy, najlepiej ze sklepem stacjonarnym, ale w tematyce, która zainteresuje, chociażby rolników, szczególnie, jeśli w...

121 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Wg mnie najlepiej na wsi sprawdzi się biznes internetowy, najlepiej ze sklepem stacjonarnym, ale w tematyce, która zainteresuje, chociażby rolników, szczególnie, jeśli w...

121 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Prywatny detektyw

Cześć, potrzebny jest mi prywatny detektyw kraków który pomoże mi w pewnych sprawach i zdobędzie odpowiednie dowody. Wiecie może możecie polecić jakiegoś...

1 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. Apple Cider Vinegar

65 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018