12.11.2012

Buty z galerii

Polacy kupują 3 pary butów rocznie. To ciągle mało. O sytuacji w branży obuwniczej opowiada Grzegorz Suchanek, odpowiedzialny za rozwój sieci sklepów Ecco.

Jakie są perspektywy branży obuwniczej w Polsce?
Statystyczny Polak kupuje trzy pary butów rocznie, to ciągle mało, ale powoli zaczynamy gonić Europę. Zmiany zwyczajów zakupowych przekładają się też na sam kształt rynku. Żeby łatwiej dotrzeć do klienta sklepy przenoszą się z ulic handlowych do dużych galerii. Ten proces będzie postępował obejmując swoim zasięgiem coraz mniejsze miejscowości. Planujemy budowanie sieci dystrybucji w oparciu o sprawdzone rozwiązania sklepu monobrandowego oraz konceptu Shop in Shop, który jako połączenie sklepu multibrandowego ze stoiskiem firmowym Ecco jest optymalnym rozwiązaniem dla mniejszych miast lub kolejnego sklepu firmowego w danej miejscowości. Kolejną cechą charakterystyczną dla rynku obuwniczego jest poszukiwanie przez klientów produktów dobrych jakościowo, silnych i budzących zaufanie marek.

Zdjęcie punktu systemu Ecco

Sieć Ecco ma ponad 4 tys. sklepów na całym świecie.

Sprzedaż obuwia charakteryzuje się dużą sezonowością. Kiedy sklepy notują największe obroty?
Najlepszy okres w branży to miesiące dojrzałości cyklu życia kolekcji danego sezonu. W okresie wiosna-lato to miesiące marzec i kwiecień oraz odpowiednio wrzesień i październik dla kolekcji jesień-zima. Dodatkowo miesiące wyprzedażowe każdorazowo są okresem wzmożonej sprzedaży. Efekt skali skutecznie rekompensuje niższe marże charakterystyczna dla tego okresu.

Jakie wsparcie zapewnia Ecco swoim franczyzobiorcom?
Pomagamy naszym partnerom w zarządzaniu kolekcją dopasowując ją do potencjału lokalnego rynku i potrzeb klientów. Franczyzobiorcy uczestniczą w cyklicznych szkoleniach produktowych i sprzedażowych, zaś ich personel przechodzi szkolenia z visual merchandisingu. Staramy się maksymalnie ograniczyć trudności, jakie może nieść za sobą prowadzenie biznesu, a wdrożony przez nas model partnerskiej współpracy jest optymalnym rozwiązaniem.

Rozmawiała(mak)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0