Stanisław Bogacki, prezes Solar Company, twierdzi, że spadki sprzedaży wynikają z gorszej koniunktury, zwłaszcza w segmencie droższej mody.
Poniedziałek
03.12.2012
Odzieżowa marka ma kłopoty. Udziałowcy zarzucają firmie zawyżanie prognoz finansowych. W tle zamieszania jest franczyza.
 

Miał być sowity zwrot z inwestycji, jest klapa. Produkujący ubrania z wyższej półki cenowej Solar Company wszedł na giełdę w kwietniu, kusząc inwestorów prognozami rocznego zysku na poziomie 58 mln zł. W sierpniu okazało się, że zysk w pierwszym półroczu sięgnął ledwie 13 mln zł, a po trzecim kwartale jest już wiadomo, że projekcja sprzed debiutu giełdowego nie ma szans się spełnić. Zarząd tłumaczy się gorszą koniunkturą, ale fundusze inwestycyjne z udziałami w spółce mają inne zdanie i zgłaszają sprawę do Komisji Nadzoru Finansowego. Ich zdaniem przyczyną przestrzelanie prognoz wynika z oparcia ich o sprzedaż do sklepów partnerskich, którzy przyjmują towar z odroczonym terminem płatności.

Prezes spółki, Stanisław Bogacki, odrzuca zarzuty udziałowców twierdząc, że zdecydowaną większość sprzedaży Solar realizuje w salonach własnych - to jest ponad 81 proc.
- Zasady współpracy ze sklepami franczyzowymi nie odbiegają od standardów rynkowych i oczywiście uwzględniają odroczone terminy płatności oraz dopuszczają zwroty towaru. Zasady te praktykujemy od lat i w ostatnim czasie nic się nie zmieniło pod tym względem – mówi właściciel spółki.

Tłumaczy, że spadki sprzedaży to efekt rezygnacji Polaków z niektórych zakupów ze względu na postępujące spowolnienie.
- Wysoka jakość naszych wyrobów, jest z jednej strony naszą przewagą, a z drugiej w sytuacjach takich, jak obecnie, może skłaniać niektóre klientki do odłożenia decyzji o zakupie nowego stroju i dalszym użytkowaniu wcześniej zakupionych ubrań. Zauważyliśmy także, że coraz więcej klientek decyduje się na zakupy w naszych sklepach outletowych - twierdzi Bogacki.

Odrzuca też domysły sugerujące, iż kłopoty wynikają z opóźnień w płatnościach zza granicy, gdzie polska marka również jest obecna.
- Działalność zagraniczna jest rentowna i nie mamy problemów z regulowaniem należności od partnerów zagranicznych. Sprzedaż eksportowa w pierwszych trzech kwartałach 2012 wzrosła o 60 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Do końca pierwszego półrocza 2013 roku planujemy otworzyć 4 sklepy partnerskie i 14 franczyzowych za granicą – deklaruje szef Solara.

(gum)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.