21.03.2002

W dużych sklepach bez metki

Duże sklepy mogą zostać zwolnione z przyklejania metki do każdego towaru, jednak musi się na to zgodzić gmina

Jak podaje „Rzeczpospolita”, z ostatniej wersji rozporządzenia do ustawy o cenach, którą przygotowuje Ministerstwo Finansów wynika, że tylko duże sklepy mogą zostać zwolnione z przyklejania metki do każdego towaru. Jest jednak warunek: musi na to zgodzić się gmina.

Ostatni projekt rozporządzenie, które szczegółowo reguluje kwestie związane z podawaniem cen, zakłada że nie będzie wymagane metkowanie każdego towaru lub opakowania oznaczonego kodem kreskowym, jeżeli w miejscu sprzedaży jest system informacji cenowej umożliwiający kupującemu zapoznanie się z cenami przed dokonaniem zapłaty. Jest to przepis, który w praktyce może być stosowany głównie w dużych sklepach, które mają czytniki cen towarów i zintegrowane systemy komputerowe.

Aby duże sieci mogły uniknąć metkowania, muszą jednak uzyskać na to zgodę gminy, czyli organu administracji, który wydaje pozwolenie na prowadzenie działalności. Najprawdopodobniej będzie to związane z opłatą. Do oznaczenia każdego towaru natomiast zostaną zobligowane punkty handlowe o powierzchni mniejszej niż 400 metrów kwadratowych.

Więcej: Paweł Blajer, Rzeczpospolita, 21 marca 2002, „Ekonomia i Rynek”

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0