Żabka i Freshmarket idą łeb w łeb

Freshmarkety i Żabki to sklepy typu convenience zlokalizowane w centrach miast i na osiedlach. Freshmarket zajmuje większą powierzchnię niż Żabka, ponieważ posiada wydzielone stoisko Freshcafe, oferujące świeżo parzoną kawę oraz przekąski.
Wtorek
05.02.2013
Właściciel obu marek otworzył w styczniu 39 sklepów. To m.in. zasługa programu "sklep za czynsz".
 

W samym styczniu Żabka Polska otworzyła 39 sklepów – 20 Freshmarketów i 19 Żabek. W ten sposób wkrótce liczba placówek obu sieci przekroczy 3 tysiące. Takie tempo rozwoju spółka zawdzięcza wsparciu funduszu Mid Europa Partners w kwocie 1,5 mld zł przez najbliższe pięć lat. Drugim powodem, dzięki któremu Żabka i Freshmarket są w stanie w tak krótkim czasie otwierać dużą liczbę sklepów jest działający od jesieni 2011 roku program „sklep za czynsz”.
- Do tej pory chęć współpracy z Żabką zgłosiło w ramach projektu 1000 właściciel lokali handlowych. Umowy zostały podpisany z co czwartym, a ich sklepy zostały przebrandowane na Żabkę lub Freshmarket. Interesują nas lokale o powierzchni minimum 90 m2. Zgłaszane sklepy analizowane są również pod kątem rentowności i natężenia ruchu pieszego – wyjaśnia Jacek Spychała, dyrektor marketingu i public relations Żabka Polska.

W ramach współpracy właściciel lokalu podpisuje umowę na 10 lat w zamian za comiesięczny czynsz. Żabka Polska na własny koszt remontuje placówkę dostosowując ją do standardów sieci. Firmy nie interesuje podnajem, dlatego umowy podpisuje wyłącznie z właścicielami lokali.

- Właściciel lokalu, z którym podpisujemy umowę, otrzymuje od nas stały, comiesięczny czynsz. Zdecydowana większość osób zainteresowanych projektem do tej pory prowadziło własne osiedlowe sklepy spożywcze. Zgłaszają się do na również osoby, które nie były zadowolone ze współpracy z sieciami franczyzowymi ze względu na opóźnienia płatnicze czy zły stan techniczny wynajętych placówek. Wysokość czynszu ustalamy indywidualnie w zależności od rynku nieruchomości w danej miejscowości. Właściciel lokalu podejmując z nami współpracę nie musi się martwić o dodatkowe opłaty mediów, które od momentu podpisania umowy są po stronie Żabki - dodaje Spychała.

(dw)