21.03.2013

Franczyza jak sztuka

Franczyzę można porównać do sztuki teatralnej. Wspaniałe dzieło może zostać zrujnowane przez kiepskiego aktora - mówi Piotr Kaczmarek-Kurczak z Akademii L. Koźmińskiego.

Jak sprawdzić swoje predyspozycje do biznesu?
Nie ma kogoś takiego jak urodzony przedsiębiorca. Nie ma również prostej metody na sprawdzenie swoich umiejętności biznesowych. Najlepszym rodzajem przygotowania do prowadzenia własnego biznesu jest baczne obserwowanie pracy innego przedsiębiorcy oraz samodzielne rozpoczęcie prowadzenia firmy.

Dr Piotr Kaczmarek-Kurczak, adiunkt w Katedrze Przedsiębiorczości Akademii Leona Koźmińskiego Fot. Akademia Leona Koźmińskiego

Franczyzę można porównać do sztuki teatralnej. Wspaniałe dzieło może zostać zrujnowane przez kiepskiego aktora. Jednocześnie świetny aktor z miernego scenariusza nie zdoła wiele wykrzesać.
Dr Piotr Kaczmarek-Kurczak, adiunkt w Katedrze Przedsiębiorczości Akademii Leona Koźmińskiego, specjalizuje się w obszarze przedsiębiorczości

Czy można nauczyć się prowadzenia własnej firmy?
Nie jest tajemnicą, że wielu znanych biznesmenów zaczynało karierę pracując u innych. Jednak w odróżnieniu od reszty swoich kolegów osoby te wykorzystały swój czas na etacie do uczenia się i przymierzania do roli samodzielnego przedsiębiorcy. Warto przy tym pamiętać, że w odróżnieniu od pracy u kogoś, gdzie widzi się tylko część rządzących firmą procesów, własna firma wymaga bacznego obserwowania całego jej krajobrazu. Prowadząc własne przedsiębiorstwo, musimy nieustannie kontrolować wiele różnych elementów, które się na niego składają.

Wiele osób zakłada własną firmę w branży, z którą nigdy wcześniej nie miało do czynienia. Robią to głównie z chęci realizacji marzeń, ale rzucają się tym samym na głęboką wodę? Czy to nie za duże ryzyko?
Kluczową rolę w prowadzeniu własnego biznesu odgrywają zainteresowania. Ludzie interesujący się życiem gospodarczym, zgłębiając wiedzę na ten temat, uczą się przedsiębiorczości. Jednocześnie nie muszą być ekspertami w konkretnej branży. Założyciel Victoria's Secret prawdopodobnie nie interesował się damską bielizną, w taki sposób jak jego klientki. Oczywiście posiadanie umiejętności z danej branży niejednokrotnie pomaga. Grycan nie odniósłby sukcesu, gdyby nie mógł jeść lodów. Wszystko sprowadza się do przedsiębiorcy. Założenie własnej firmy nie musi oznaczać od razu skoku na głęboką wodę. Fiasko równie dobrze może być zapowiedzią wielkiej kariery. Najcenniejsza jest bowiem nauka na własnych błędach.

rozmawiał (dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0