Franczyzę można porównać do sztuki teatralnej. Wspaniałe dzieło może zostać zrujnowane przez kiepskiego aktora. Jednocześnie świetny aktor z miernego scenariusza nie zdoła wiele wykrzesać.
Dr Piotr Kaczmarek-Kurczak, adiunkt w Katedrze Przedsiębiorczości Akademii Leona Koźmińskiego, specjalizuje się w obszarze przedsiębiorczości
Czwartek
21.03.2013
Franczyzę można porównać do sztuki teatralnej. Wspaniałe dzieło może zostać zrujnowane przez kiepskiego aktora - mówi Piotr Kaczmarek-Kurczak z Akademii L. Koźmińskiego.
 

Jak sprawdzić swoje predyspozycje do biznesu?
Nie ma kogoś takiego jak urodzony przedsiębiorca. Nie ma również prostej metody na sprawdzenie swoich umiejętności biznesowych. Najlepszym rodzajem przygotowania do prowadzenia własnego biznesu jest baczne obserwowanie pracy innego przedsiębiorcy oraz samodzielne rozpoczęcie prowadzenia firmy.

Czy można nauczyć się prowadzenia własnej firmy?
Nie jest tajemnicą, że wielu znanych biznesmenów zaczynało karierę pracując u innych. Jednak w odróżnieniu od reszty swoich kolegów osoby te wykorzystały swój czas na etacie do uczenia się i przymierzania do roli samodzielnego przedsiębiorcy. Warto przy tym pamiętać, że w odróżnieniu od pracy u kogoś, gdzie widzi się tylko część rządzących firmą procesów, własna firma wymaga bacznego obserwowania całego jej krajobrazu. Prowadząc własne przedsiębiorstwo, musimy nieustannie kontrolować wiele różnych elementów, które się na niego składają.

Wiele osób zakłada własną firmę w branży, z którą nigdy wcześniej nie miało do czynienia. Robią to głównie z chęci realizacji marzeń, ale rzucają się tym samym na głęboką wodę? Czy to nie za duże ryzyko?
Kluczową rolę w prowadzeniu własnego biznesu odgrywają zainteresowania. Ludzie interesujący się życiem gospodarczym, zgłębiając wiedzę na ten temat, uczą się przedsiębiorczości. Jednocześnie nie muszą być ekspertami w konkretnej branży. Założyciel Victoria's Secret prawdopodobnie nie interesował się damską bielizną, w taki sposób jak jego klientki. Oczywiście posiadanie umiejętności z danej branży niejednokrotnie pomaga. Grycan nie odniósłby sukcesu, gdyby nie mógł jeść lodów. Wszystko sprowadza się do przedsiębiorcy. Założenie własnej firmy nie musi oznaczać od razu skoku na głęboką wodę. Fiasko równie dobrze może być zapowiedzią wielkiej kariery. Najcenniejsza jest bowiem nauka na własnych błędach.

rozmawiał (dw)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

18 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Prezent na dzień dziecka

Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Dziękuję za informacje! Szukałem i nie mogłem znaleźć. Pomogłeś mi! dqfansurvey

55 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018