18.03.2013

Wrocław w czekoladzie

W stolicy Dolnego Śląska otwarto Pijalnię Czekolady Wedla. To już trzeci lokal sieci w tym mieście.

W 1851 roku Karol Ernest Wedel, młody cukiernik z Berlina, przyjechał do Warszawy, gdzie otworzył mały sklep na ulicy Miodowej. Jego asortyment stanowiła czekolada, praliny i karmel. Produkcja została przeniesiona w 1894 roku na ulicę Szpitalną w stolicy. Do dziś znajduje się tam najstarszy sklep i Pijalnia Czekolady E.Wedel. Kolejne lokale zaczęły powstawać 10 lat temu. Dzisiaj działa ich 17, z czego 5 prowadzoną franczyzobiorcy. W miniony weekend ruszyła trzecia Pijalnia zlokalizowana we Wrocławiu. Sklep liczy 100 m2 powierzchni, a zatrudnienie znajdzie w nim 15-20 osób.

Pijalnia Czekolady Wedla. Fot. Pijalnia Czekolady E. Wedel

Wrocławska Pijalnie Czekolady działa na ulicy Rynek. Dwie pozostałe dolnośląskie placówki znajdują się w Pasażu Grunwaldzkim oraz w centrum handlowym Magnolia Park.

Inwestycja w biznes pod logo Wedla wynosi ok. 800 tys. zł - w tej kwocie ujęta jest opłata licencyjna oraz przybliżone koszty wyposażenia i adaptacji lokalu, które zależne są od jego powierzchni. Optymalna powierzchnia kawiarni to 80-100 m2 lokalu położonego w centrum miast lub na Starówce. Opłaty licencyjne wynoszą 7 proc. obrotu.Franczyzobiorcy otrzymują wsparcie przy ocenie właściwej lokalizacji, aranżacji lokalu (a także w uzyskaniu niezbędnych zezwoleń), działaniach marketingowych.

(dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0