25 sklepów Małpka Express znajduje się w pasażach handlowo-usługowych Czerwona Torebka.
Wtorek
26.03.2013
Rok działalności sieci sklepów convenience wystarczył na otwarcie 64 punktów. W tym roku możliwe są przejęcia.
 

Małpka Express zadebiutowała na rynku w marcu ubiegłego roku otwarciem sklepu w jednej z dzielnic Szczecina. Dziś pod jej szyldem działają 64 sklepu w formacie convenience. Łącznie w 2013 roku powstanie 150 nowych placówek Małpka Express. W kolejnych latach dynamika rozwoju ma jeszcze wzrosnąć. W 2014 firma planuje uruchomienie 200, a rok później 300 otwarć.
– Naszym celem jest zdobycie silnej pozycji na rynku convenience, a bez dynamicznej ekspansji nie uda nam się tego celu osiągnąć. Zamierzamy sfinansować projekt wykorzystując zarówno środki własne jak i dostępne na rynku instrumenty finansowe. Rozważamy także możliwość rozszerzania zasięgu naszej sieci drogą przejęć. Jednak w tym przypadku kluczowym czynnikiem jest spełnienie przez potencjalne podmioty wszystkich stawianych przez nas wymagań – mówi Maciej Szturemski, prezes zarządu firmy Małpka SA.

Sklepy Małpka Express prowadzone są na zasadach systemu partnerskiego. Partner prowadzący sklep jest zobowiązany jedynie do zakupu kasy fiskalnej oraz pokrycia kosztów związanych z otrzymaniem pozwolenia na sprzedaż alkoholu. W zamian dostaje od firmy nowocześnie wyposażoną placówkę handlową, profesjonalne wsparcie techniczne i marketingowe oraz gwarantowane miesięczne wynagrodzenie z dodatkowymi premiami motywacyjnymi.

Kiedy tylko któraś z sieci wspomina o możliwości przejęcia, od razu pojawiają się spekulacje, która firma może już wkrótce zmienić logo. Tym razem nie padają żadne konkretne sieci.
- Jesteśmy otwarci na różne opcje poszerzenia zakresu naszej obecności. Nie jesteśmy wyraźnie ukierunkowani na przejęcia innych sieci nie mniej jednak nie wykluczamy takiej możliwości w dłuższej perspektywie czasu, o ile będzie miało to uzasadnienie biznesowe, tj. będzie efektem korzystnej oferty handlowej. Chcąc budować nowoczesną sieć convenience bazującą na innowacyjnym podejściu do dostępności usług dodatkowych w miejscu sprzedaży – nie możemy zamykać się na żaden scenariusz ekspansji - dodaje Szturemski.

Małpka Express otwiera sklepy w centrach miast, przy ruchliwych ulicach i w sąsiedztwie dużych osiedli mieszkaniowych. Do tej pory najwięcej sklepów zostało otwartych w Poznaniu (13), Szczecinie (7) oraz Łodzi (4). Punkty działają w mniejszych miejscowościach, takich jak Skórzewo, Borówiec czy Lubań. Lokale należące do sieci otwierane są także w pasażach handlowych Czerwona Torebka. Średnia powierzchnia sklepów Małpka Express wynosi 117 m2, a sala sprzedaży mierzy zazwyczaj 84 m2. Wartość koszyka zakupowego klientów sieci systematycznie rośnie i waha się w przedziale 11-15 zł brutto.

(dw)