Zanim wynajmiesz lokal w galerii

Grzegorz Latała, dyrektor ds. leasingu w Mayland Real Estate, zajmuje się komercjalizacją Centrum Handlowego Wzgórze w Gdyni, którego rozbudowa zakończy się jesienią tego roku.
Środa
03.04.2013
O konieczności wykupienia ubezpieczenia, kosztach wspólnych najemców i godzinach otwarcia galerii opowiada Grzegorz Latała z firmy Mayland RE.
 

Na jaki okres zwykle zawierane są umowy najmu na lokale w centrach handlowych, na przykład w oddanym do użytku jesienią CH Wzgórze w Gdyni?
Najkrótszy okres to 5 lat, niektórzy jednak podpisują umowy na 7, a nawet 10 lat. Zakładając, że najemcą będzie właściciel restauracji, gdzie koszty inwestycji są bardzo wysokie, umowa będzie zawarta najprawdopodobniej na 10 lat. Najkrótsze umowy dotyczą wysp. Tego typu powierzchnia wynajmowana jest na rok, kilka miesięcy, a nawet kilka dni, bo sprzedawane produkty mają charakter sezonowy, na przykład ozdoby świąteczne lub kosmetyki stosowane latem.

Oprócz czynszu najemcy ponoszą także wspólne koszty utrzymania galerii handlowej. Co obejmuje taka opłata?
Można to porównać do administracji osiedla, która dba o tereny zielone, parking, wywóz śmieci i czystość klatki schodowej. Tak samo jest w centrum handlowym. Tu pojawiają się jeszcze koszty klimatyzacji, utrzymania toalet i działań marketingowych. Pojedynczemu przedsiębiorcy trudno będzie zorganizować takie działania promocyjne, na które może sobie pozwolić galeria handlowa. Wysokość kosztów wspólnych zależy oczywiście od powierzchni wynajmowanego lokalu.

Jak wygląda sprawa ubezpieczenia?
Najemcy są zobowiązani do zawarcia ubezpieczenia. Ci, którzy na tym oszczędzają już nie raz przekonali się, że nie warto. Suma ubezpieczenia powinna pokryć ewentualne straty, które mogą się pojawić na przykład na skutek zaprószenia ognia przez pracownika lub zalania. Zniszczeniu wtedy może ulec nie tylko lokal, meble i towar, ale także własność innych najemców – sąsiadów. Mało kto będzie w stanie z własnej kieszeni zrekompensować poniesione straty.

Czy najemca jest zobowiązany do otwarcia swojego lokalu w godzinach działania galerii?
Najczęściej galeria jest otwarta od godziny 9-10. Wszystkie sklepy i punkty usługowe powinny być już gotowe na przyjęcie gości. Więcej elastyczności jest wieczorem, z tym że wybrane punkty mogą być otwarte dłużej niż galeria handlowa. Dotyczy to przede wszystkim kina oraz części restauracyjnej.

rozmawiał (dw)


POPULARNE NA FORUM

Rodzinny biznes: kłopoty na bank?

You have done such a great work with complete dedication in this site steamwalletgenerator

11 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Biznes po stronie dobra

Free NCERT Solutions for the class 6, 7, 8, 9, 10, 11 and 12 for the subjects Maths, Science, Hindi, Physics, Chemistry, Biology, English, Social Science (History, Geography,...

20 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Biznes po stronie dobra

forum is very good.

20 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Within the same manner that inbreeding among human populations can boom the frequency of commonly rare genes that cause sicknesses, the selective breeding that created the...

86 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

A Best Essay Services study which dog breeders to avoid. ... The term "Outdoor breeder" is every now and then used to explain dog breeders with little experience or...

86 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Hej, od czego zacząć? Zakładając, że przoedmiot działalności masz ustalony, ja skupiłabym się na formie platności. W dzisiejszych czasach, ludzie chcą płacić...

102 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Assignment help service in usa for the student seeking help. We are provide the assignment help, writing service with the professional academic writer in minimal price.

86 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

assignment help

86 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018