02.04.2002

Czas na dobrą herbatę

Mimo wielkiego powodzenia "ekspresowej", w latach 90. pojawiły się w Polsce specjalistyczne sklepy z herbatami

Rzeczpospolita informuje, że pojawiły się w Polsce specjalistyczne sklepy z herbatami. Bywają partnerami franchisingowymi znanych firm lub zdobywają doświadczenie samodzielnie.

Powiększa się grono amatorów wysokogatunkowych herbat. Coraz więcej osób odwiedza herbaciarnie. Sklepów też jest sporo, a ich właściciele się znają. - Nie ma w tym nic dziwnego, że patrzymy sobie na ręce, ale też nie powinno nikogo dziwić, że powstają nowe sklepy. I dla nich jest miejsce na rynku, bo każdy ma inną strategię sprzedaży – powiedział Rzeczpospolitej Andrzej Latoszek, dyrektor polskiego Demmer's Teahouse.

Warszawski Demmer's jest partnerem franchisingowym austriackiej firmy o tej samej nazwie. - Franchising obniża ryzyko upadłości. Kiedy sam wchodzisz na rynek, jesteś narażony na popełnianie błędów. Unikasz tego, korzystając z doświadczenia innych - twierdzi Andrzej Latoszek. Także Whittard wybrał franchising.

Właściciel marki ma jednak określone wymagania, które najmujący powinien spełniać. Sklep ma wystrojem przypominać główną placówkę. Fasada warszawskiego Demmer'sa jest więc kopią wiedeńskiej. Puszki do przechowywania herbaty sprowadzono z Austrii. Podobnie jest z Whittardem, gdzie kolor półek jest identyczny, jak w brytyjskim sklepie. Franchisingiem zainteresował się sklep Herbaty Świata i wykorzystał wiedzę krakowskiej firmy Akso. Zaopatruje ona wiele sklepów w całej Polsce, dostarcza opakowania ze znakiem firmowym i instaluje pojemniki do przechowywania herbaty.

Żeby zostać partnerem franchisingowym, trzeba mieć pieniądze i to całkiem spore. Elżbieta Kaczorowska, właścicielka warszawskiego Whittarda, powiedziała, że jeśli zamierza się współpracować z brytyjską firmą, trzeba dysponować kwotą 25 tys. GBP na jednorazowy zakup towaru. Do tego dochodzą naturalnie wydatki na wystrój, wynajęcie lokalu, podatki.

Sklepy herbaciane rzadko pozwalają sobie na przeceny czy obniżki. - Sklep nie jest supermarketem, który ściąga klientów z małą ilością gotówki. A zakup herbaty - to nie pogoń z koszykiem między regałami - twierdzi jeden z właścicieli Świata Herbat.

W każdym sklepie sprzedawcy są przeszkoleni. Doradzą dobór czajnika, powiedzą, w jakich warunkach należy przechowywać herbatę. W Sikkimie, Demmer'sie, Whittardzie do każdej puszki można zajrzeć, powąchać herbatę, asystować przy jej parzeniu. Dzięki temu, jak twierdzą właściciele, klient wie, jak przygotować napój w domu, by nie zepsuć jego smaku.

Sikkim na rozpoczęcie sezonu herbacianego (kwiecień-maj) wystawia skrzynie z herbatą przed sklep i zachęca przechodniów do zakupu po cenach prawie hurtowych. Demmer's przygotowuje herbaciane upominki z okazji rozmaitych uroczystości. Stoiska z herbatą pojawiają się na różnych imprezach, takich jak na przykład urodziny Królowej Matki na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Więcej: Magdalena Górska, Rzeczpospolita, 30 marca 2002, s.3

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0