Czas na dobrą herbatę

Wtorek
02.04.2002
Mimo wielkiego powodzenia "ekspresowej", w latach 90. pojawiły się w Polsce specjalistyczne sklepy z herbatami
 
Rzeczpospolita informuje, że pojawiły się w Polsce specjalistyczne sklepy z herbatami. Bywają partnerami franchisingowymi znanych firm lub zdobywają doświadczenie samodzielnie.

Powiększa się grono amatorów wysokogatunkowych herbat. Coraz więcej osób odwiedza herbaciarnie. Sklepów też jest sporo, a ich właściciele się znają. - Nie ma w tym nic dziwnego, że patrzymy sobie na ręce, ale też nie powinno nikogo dziwić, że powstają nowe sklepy. I dla nich jest miejsce na rynku, bo każdy ma inną strategię sprzedaży – powiedział Rzeczpospolitej Andrzej Latoszek, dyrektor polskiego Demmer's Teahouse.

Warszawski Demmer's jest partnerem franchisingowym austriackiej firmy o tej samej nazwie. - Franchising obniża ryzyko upadłości. Kiedy sam wchodzisz na rynek, jesteś narażony na popełnianie błędów. Unikasz tego, korzystając z doświadczenia innych - twierdzi Andrzej Latoszek. Także Whittard wybrał franchising.

Właściciel marki ma jednak określone wymagania, które najmujący powinien spełniać. Sklep ma wystrojem przypominać główną placówkę. Fasada warszawskiego Demmer'sa jest więc kopią wiedeńskiej. Puszki do przechowywania herbaty sprowadzono z Austrii. Podobnie jest z Whittardem, gdzie kolor półek jest identyczny, jak w brytyjskim sklepie. Franchisingiem zainteresował się sklep Herbaty Świata i wykorzystał wiedzę krakowskiej firmy Akso. Zaopatruje ona wiele sklepów w całej Polsce, dostarcza opakowania ze znakiem firmowym i instaluje pojemniki do przechowywania herbaty.

Żeby zostać partnerem franchisingowym, trzeba mieć pieniądze i to całkiem spore. Elżbieta Kaczorowska, właścicielka warszawskiego Whittarda, powiedziała, że jeśli zamierza się współpracować z brytyjską firmą, trzeba dysponować kwotą 25 tys. GBP na jednorazowy zakup towaru. Do tego dochodzą naturalnie wydatki na wystrój, wynajęcie lokalu, podatki.

Sklepy herbaciane rzadko pozwalają sobie na przeceny czy obniżki. - Sklep nie jest supermarketem, który ściąga klientów z małą ilością gotówki. A zakup herbaty - to nie pogoń z koszykiem między regałami - twierdzi jeden z właścicieli Świata Herbat.

W każdym sklepie sprzedawcy są przeszkoleni. Doradzą dobór czajnika, powiedzą, w jakich warunkach należy przechowywać herbatę. W Sikkimie, Demmer'sie, Whittardzie do każdej puszki można zajrzeć, powąchać herbatę, asystować przy jej parzeniu. Dzięki temu, jak twierdzą właściciele, klient wie, jak przygotować napój w domu, by nie zepsuć jego smaku.

Sikkim na rozpoczęcie sezonu herbacianego (kwiecień-maj) wystawia skrzynie z herbatą przed sklep i zachęca przechodniów do zakupu po cenach prawie hurtowych. Demmer's przygotowuje herbaciane upominki z okazji rozmaitych uroczystości. Stoiska z herbatą pojawiają się na różnych imprezach, takich jak na przykład urodziny Królowej Matki na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Więcej: Magdalena Górska, Rzeczpospolita, 30 marca 2002, s.3
Rzeczpospolita

POPULARNE NA FORUM

Rodzinny biznes: kłopoty na bank?

You have done such a great work with complete dedication in this site steamwalletgenerator

11 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Biznes po stronie dobra

Free NCERT Solutions for the class 6, 7, 8, 9, 10, 11 and 12 for the subjects Maths, Science, Hindi, Physics, Chemistry, Biology, English, Social Science (History, Geography,...

20 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Biznes po stronie dobra

forum is very good.

20 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Within the same manner that inbreeding among human populations can boom the frequency of commonly rare genes that cause sicknesses, the selective breeding that created the...

86 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

A Best Essay Services study which dog breeders to avoid. ... The term "Outdoor breeder" is every now and then used to explain dog breeders with little experience or...

86 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Hej, od czego zacząć? Zakładając, że przoedmiot działalności masz ustalony, ja skupiłabym się na formie platności. W dzisiejszych czasach, ludzie chcą płacić...

102 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Assignment help service in usa for the student seeking help. We are provide the assignment help, writing service with the professional academic writer in minimal price.

86 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

assignment help

86 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018