09.04.2013

Biorą koszty na siebie

Piotr i Paweł kusi właścicieli sklepów - jeśli przystąpią do sieci, nie zapłacą za dostosowanie lokalu do standardów firmy.

Pierwszy delikates Piotr i Paweł powstał 23 lata temu. Biznes rodzinny rozwinął się do rozpoznawalnej w całej Polsce sieci sklepów spożywczych, których działa obecnie 90. Franczyzobiorcy prowadzą 37 punktów, pozostałe zarządzane są przez centralę. Sieć osiąga 2 miliardy obrotów rocznie, dzięki wizycie 5 milionów klientów miesięcznie. Piotr i Paweł próbuje zachęcić do współpracy franczyzowej przedsiębiorców prowadzących supermarkety o powierzchni minimum 600 m2.
- Jesteśmy gotowi na współpracę z takimi partnerami. Każdy kto posiada sklep o takiej powierzchni i jest to lokal położony w miastach atrakcyjnych handlowo ma możliwość nawiązania z nami współpracy - zachęca Magdalena Domagała, dyrektor ds. franczyzy Piotr i Paweł.

Delikatesy Piotr i Paweł - stoisko warzywno-owocowe Fot. Piotr i Paweł

Piotr i Paweł posiada program lojalnościowy, który procentuje już przy drugich zakupach. Na początku klient musi wydać minimum 150 zł aby w punkcie obsługi klienta otrzymać kartę zniżkową. Karta upoważnia do robienia następnych zakupów z rabatem.

Spółka z centralą w Poznaniu przygotowała specjalną ofertę dla przyszłych franczyzobiorców. Osoby, które zdecydują się na podpisanie umowy franczyzowej do końca roku nie poniosą kosztów adaptacji ich sklepu do standardów sieci. - Każda wskazana lokalizacja wymaga od nas indywidualnego zaangażowania i oceny skali kosztów - dodaje Magdalena Domagała, która jednocześnie zaprasza na dni otwarte dla potencjalnych partnerów. - Spotkanie dedykowane jest dla tych, którzy rozważają nawiązanie współpracy z Piotr i Paweł oraz posiadają już funkcjonujący sklep. Uczestnicy spotkania będą mogli poznać zalety współpracy z siecią, jak również będą mieli okazję usłyszeć od naszych franczyzobiorców jak na co dzień wygląda prowadzenie i zarządzanie supermarketem w systemie franczyzowym Piotr i Paweł - wyjaśnia dyrektor ds. franczyzy.

(dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0