19.04.2013

Wynik do powtórki

Blisko 50 sklepów franczyzowych – to plan minimum na 2013 rok sieci 5.10.15.

W 2012 roku Komex, właściciel sieci sklepów z odzieżą, obuwiem i akcesoriami dziecięcymi pod marką 5.10.15, uruchomił 49 salonów franczyzowych – w tym roku firma chce powtórzyć ten wynik.

Wnętrze salonu 5.10.15 Fot. Komex

W ubiegłym roku w sklepach 5.10.15 wprowadzono nowy wystrój, który pozwala na optymalną prezentację oferty. Jasna barwa regałów i ekspozycja frontem do klienta umożliwia szybką i całościową ocenę kolekcji.

- Zgodnie z przyjętą strategią, nowe sklepy franczyzowe będą powstawać w większości w miejscowościach liczących do 50 tys. mieszkańców. Nie zamykamy się jednak na rozmowy o lokalizacjach znajdujących się w większych miastach – mówi Marek Czupryna, prezes zarządu spółki Komex. - Tylko w ostatnich miesiącach rozpoczęły działalność sklepy m.in. w Jarocinie, Bełchatowie, Jędrzejowie, Oławie, Żarach i Stargardzie Szczecińskim, na drugi kwartał zaplanowaliśmy kolejne otwarcia, m.in. w Łosicach, Kostrzynie nad Odrą, Piastowie oraz Rumi.

Oprócz wspierania partnerów przy nowych otwarciach, firma robi porządki w sieci własnych placówek. Renegocjuje umowy z centrami i galeriami handlowymi, w niektórych przypadkach zmienia lokalizacje salonów.

- Wchodzimy w lata, gdzie część umów najmu trwających 5 lub 10 lat kończy się. Tam gdzie umowa naturalnie wygasa, a nie ma możliwości porozumienia się co do warunków współpracy, podejmujemy decyzję o wyjściu z danego obiektu. Jako 5.10.15 znamy swoją wartość dla centrum handlowego i mamy swoje wymagania. Tam, gdzie podpisywane umowy są zgodne z naszymi oczekiwaniami wprowadzamy nowy koncept sklepu. Tylko w ostatnich miesiącach odnowiliśmy sklepy w znanych warszawskich centrach handlowych: Wileński, Wola Park, Janki – mówi Marek Czupryna.

Firma postawiła również na rozwój poza granicami kraju – w tym roku na celowniku jest rynek rosyjski, gdzie rozwija sieć franczyzową. Pierwszy sklep 5.10.15 działa już w Jakucku, kolejny powstaje w Kaliningradzie. Docelowo w 2013 roku na rynku rosyjskim powstanie 10 salonów z odzieżą 5.10.15.

– Rosyjskie salony nie będą się niczym różnić od polskich odpowiedników: ten sam wystrój, asortyment i przekaz – mówi prezes spółki Komex. - Potencjał rynku rosyjskiego jest ogromny. Liczba naszych placówek za wschodnią granicą będzie rosła. W ciągu kilku lat planujemy stać się tam rozpoznawalnym graczem.

Firma prowadzi również sklep internetowy.

- Rozwijany przez nas nowy kanał dystrybucji online funkcjonuje równie dobrze jak sklepy franczyzowe i notuje znaczący wzrost obrotów rok do roku - mówi Marek Czupryna.

Placówki franczyzowe 5.10.15 działają od 2008 roku (wcześniej Komex otwierał wyłącznie sklepy własne). Obecnie pod logo sieci działa 115 sklepów własnych i 106 franczyzowych. Firma uruchamia placówki własne w galeriach handlowych dużych miast, w miastach do 50 tys. mieszkańców sklepy prowadzą franczyzobiorcy. Opłata licencyjna wynosi 15 tys. złotych, do tego dochodzi koszt adaptacji lokalu w wysokości ok. 800 zł za m2. Dodatkowo Komex wymaga zabezpieczenia w postaci weksla oraz depozyt zwrotny w wysokości 20 tys zł.

(awh)