30.01.2001

Nowy wpis, stara spółka

Do 31 marca wspólnicy spółek cywilnych muszą się zarejestrować w gminach jako przedsiębiorcy.

Problemem rejestracji spółek cywilnych po nowelizacji prawa działalności gospodarczej zajęła się Gazeta Wyborcza. Spółki po zarejestrowaniu się dostaną nowy wpis do ewidencji działalności gospodarczej, ale zupełnie świeży, tak jakby dopiero zaczynali działalność.

- Przecież spółka działa od 1993r. – skarżył się Gazecie Wyborczej przedsiębiorca ze Śląska. - Chce starać się o kredyt w banku i startować w przetargu, ale z dokumentów będzie wynikać, że moja firma została założona przed kilkoma dniami. Jak z tego wybrnąć? – zapytał czytelnik.

Gazeta Wyborcza poinformowała, że wszystko zależy od procedury przyjętej w danej gminie. Niektóre bez problemu wydają zaświadczenie o wygaśnięciu dotychczasowego wpisu spółki cywilnej do ewidencji działalności gospodarczej. W zaświadczeniu powinna znaleźć się nazwa spółki, od kiedy prowadziła działalność i dlaczego wpis wygasł. Inne gminy umieszczają również informację, że jest to kontynuacja działalności.

Są jednak gminy, które nie chcą wydawać żadnego zaświadczenia. Gazeta Wyborcza przypomniała, że mają taki obowiązek i nie mogą odmówić ( zgodnie z art. 218 kodeksu postępowania administracyjnego).

Więcej: Gazeta Wyborcza, Rafał Zasuń, 30 stycznia 2001

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0