Stoisko Freshcafe z pewnością uatrakcyjnia nie tylko ofertę sklepu, ale także korzystnie wpływa na odbiór placówki przez klientów.
Jacek Spychała, dyrektor ds. marketingu i PR spółki Żabka Polska
Poniedziałek
27.05.2013
Wprowadzenie do Żabki kącików gastronomicznych było trafną decyzją, która przyniosła ajentom spore zyski - mówi Jacek Spychała, dyrektor w spółce Żabka Polska.
 

W sklepach z logo Żabki i Freshmarketu zmalazły kąciki gastronomiczne, w których klienci mogą napić się kawy, zjeść ciastko, albo ciepłą przekąskę. Dlaczego Żabka Polska zdecydowała się poszerzyć ofertę sklepów o taki asortyment?
Zmieniające się zwyczaje zakupowe klientów wyznaczają nowe trendy na rynku. Klienci są zdecydowanie bardziej wyedukowani niż kiedyś, a w związku z tym o wiele bardziej wymagający wobec sklepu, do którego wchodzą. Z tego trendu zrodził się pomysł stworzenia stoiska Freshcafé. I jak pokazują wyniki, była to niezwykle trafna koncepcja, pozwalająca naszym ajentom na zwiększenie obrotów i przyciągnięcie kolejnych klientów. Wysoka jakość ekspresów do kawy, a także dopasowana do potrzeb klienta oferta ciepłych przekąsek, sałatek, kanapek czy świeżo wyciskanych soków sprawiły, że Polacy bardzo szybko polubili mini kawiarnię Freshcafé. A codzienna wizyta w sklepie Żabka lub Freshmarket stała się dla niektórych rytuałem. Obecnie Freshcafé działa w każdym sklepie sieci Freshmarket (blisko 300 placówek) oraz w wybranych - pod względem powierzchni - Żabkach (blisko 400).

Czy takie miejsce w sklepie w znaczący sposób wpływa na obroty?
Stoisko Freshcafe z pewnością uatrakcyjnia nie tylko ofertę sklepu, ale także korzystnie wpływa na odbiór placówki przez klientów. Nowoczesny design idealnie podkreśla charakter nowatorskich sklepów, a proste i smaczne menu spełnia oczekiwania współczesnego klienta, który będąc „w ciągłym biegu”, chce wykonać kilka czynności na raz, np.: zrobić zakupy, doładować telefon i napić się dobrej kawy z ekspresu. Dzięki temu, że sklepy Żabka i Freshmarket mieszczą się w dogodnych lokalizacjach, wszystkie te czynności mogą wykonać „po drodze” do pracy, domu czy szkoły. Poza tym o atrakcyjności oferty stoiska Freshcafe świadczą również korzystne ceny. Dla przykładu, kubek świeżo parzonej kawy z ekspresu ciśnieniowego kosztuje 2,49 zł, czyli mniej niż w tradycyjnej kawiarni, natomiast cena za hot-doga to 2,99 zł. Zamierzamy stale optymalizować ofertę m.in. o dania gotowe na wynos. W ostatnim czasie wprowadziliśmy na przykład pizzę pocket w wersji dla wegetarianów oraz wiejską z mięsem.

Czy uważa pan, że kąciki kawiarniane na stałe wpiszą się w strukturę polskich sklepów convenience i małych marketów?
Firma Żabka Polska jako pierwsza w naszym kraju wprowadziła do swoich sklepów stoiska gastronomiczne. W pierwszej kolejności Freshcafé pojawiło się w placówkach sieci Freshmarket, z czasem popularność stoiska tak wzrosła, że postanowiliśmy wprowadzać je również w sklepach Żabka. Według mnie kąciki kawiarniane w sklepach będą się dynamicznie rozwijać, ponieważ są elementem przyciągającym nowych klientów. Z uwagi jednak na to, iż jest to znacząca inwestycja dla pojedynczego, niezrzeszonego sklepu, tylko silne sieci będą w stanie zagwarantować klientowi wysoką jakość w tak atrakcyjnej cenie.

Rozmawiała (mak)