Pod marką DOZ działa 600 aptek własnych i ok. 480 franczyzowych. Spółka do końca roku planuje uruchomienie 50 aptek franczyzowych.
Poniedziałek
24.06.2013
O biznesie farmaceutycznym na licencji opowiada Iwona Omyła, przewodnicząca Rady Franczyzobiorców sieci Dbam o Zdrowie, właścicielka dwóch aptek.
 

Kiedyś prowadziła pani niezależną aptekę, która obecnie działa w sieci. Co panią przekonało do tej zmiany?
Po pierwsze względy finansowe. Apteki zrzeszone pod wspólną marką, dzięki skali działalności, mają większe zdolności negocjacyjne w hurtowniach, dzięki czemu mogą zaoferować niższe ceny klientom detalicznym. Jako aptekarze należący do sieci Dbam o Zdrowie (DOZ) otrzymujemy narzędzia, które pozwalają znacznie zredukować koszty i poprawić ofertę handlową. Poza tym prowadzenie apteki to specyficzny rodzaj działalności biznesowej, ściśle określony przepisami prawa, czego doświadczamy po wprowadzeniu ustawy refundacyjnej w 2012 roku. W tym zakresie również możemy liczyć na wsparcie, głównie w zakresie doradztwa i szkoleń, w trakcie całego okresu współpracy. Do najważniejszych zalet jednak należy zaliczyć rozpoznawalną markę i siłę skali. Ta pierwsza przyciąga klientów, druga poprawia warunki zakupowe apteki. Ponadto DOZ zapewnia pakiet narzędzi wspierających sprzedaż, takich jak promocje cenowe, aptekę internetową czy Profil Farmaceuty – system informatyczny, służący do komunikacji i będący źródłem wiedzy o aktualnej ofercie.

Jakie predyspozycje potrzebne są w tym biznesie?
Najbardziej cenione jest połączenie doświadczenia biznesowego z wiedzą farmaceutyczną, więc na początek warto mieć choć jedną z tych cech. W uzupełnieniu wiedzy pomaga franczyzodawca oraz inni franczyzobiorcy, z których doświadczenia możemy czerpać.

Czy jako franczyzobiorca ma pani wpływ na rozwój całej sieci?
W gruncie rzeczy tak. Miłym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że franczyzodawcę interesują nasze opinie o systemie. Dbam o Zdrowie to jedyna sieć na polskim rynku farmaceutycznym, która posiada Radę Franczyzobiorców. Jej zadaniem jest wsparcie budowy sieci franczyzowej, wzajemne uczenie się know-how i reprezentowanie interesów partnerów DOZ w relacjach z franczyzodawcą. Naszym wspólnym zadaniem – dawcy i biorców licencji – jest dopracowywanie systemu, aby był satysfakcjonujący dla obu stron. To ważne, tym bardziej, że aptek w naszej sieci cały czas przybywa.

(kb)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Salon optyczny: Biznes, który wpada w oko

Myślę, ze zdecydowanie warto się z tym zapoznać! --- http://specjalistka-ortodonta.pl/

6 wypowiedzi
ostatnia 12.06.2018
Optyk ma różowe okulary

Sklepy optyczne stacjonarne maja sens ponieważ wiele osób nie wie w jakich okularach będzie się dobrze czuło. I na miejscu może sobie przymierzyć wiele par, zorientować...

21 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
impossible game

I'm delighted with your site, nowhere else did I find so much useful and up-to-date information 192.168.O.1

5 wypowiedzi
ostatnia 07.06.2018
Prywatna przychodnia lekarska: Popyt na zdrowie

Napędzają je szczególnie choroby przewlekłe czy długtrwała terapia. Plus w nfz nie zrozumieją twojego podejścia do profilaktyki. Ja np. chciałem poprawić...

19 wypowiedzi
ostatnia 06.06.2018
Optyk ma różowe okulary

Dobry optyk teraz jest jak złoto. Powiedzmy sobie szczerze. Wiele osób teraz pracuje przed komputerem. Odpowiednie okulary teraz trzeba mieć, bo potem popsuje się...

21 wypowiedzi
ostatnia 04.06.2018
Prywatna przychodnia lekarska: Popyt na zdrowie

https://zastrzezone.pl/po-co-badac-znak-przed-rejestracja/67,17,22 to jest znacznie ciekawsza stronka.

19 wypowiedzi
ostatnia 02.06.2018
Salon optyczny: Biznes, który wpada w oko

https://zastrzezone.pl/po-co-badac-znak-przed-rejestracja/67,17,22 Zerknij tu.

6 wypowiedzi
ostatnia 02.06.2018
Optyk ma różowe okulary

https://zastrzezone.pl/po-co-badac-znak-przed-rejestracja/67,17,22 Wydaje mi się, że to może być pomocne.

21 wypowiedzi
ostatnia 02.06.2018