25.06.2013

Grill i biznes rozpalony

Franczyzobiorcy Eko-ogniska największe obroty notują w ciepłe dni, kiedy klienci szukają u nich rozpałki do grilla.

Do zadań partnerów firmy BBTB Group należy sprzedaż eko-ogniska, czyli przyjaznej dla środowiska rozpałki do pieców z nadmuchem mechanicznym, kominków, grilla oraz ogniska. Dystrybucją eko-ogniska zajmuje się obecnie 10 franczyzobiorców. Niedawno do sieci dołączyły dwie nowe placówki – w Gnieźnie i Raciborzu. Produkt dostępny jest również w jednej z sieci supermarketów na terenie kraju. Oprócz sprzedaży detalicznej w Polsce BBTB Group prowadzi również dystrybucję eko-ognisk poza naszymi granicami: w Niemczech, Norwegii, Danii i Austrii.

Rozpałka eko-ognisko Fot. BBTB Group

Do zadań partnerów firmy BBTB Group należy sprzedaż eko-ogniska, czyli przyjaznej dla środowiska rozpałki do pieców z nadmuchem mechanicznym, kominków, grilla oraz ogniska.

- Popularność eko-ogniska rośnie cały czas, duża w tym zasługa słonecznych i ciepłych dni. Dlatego też chcemy w dalszym ciągu rozwijać naszą sieć. Zakładamy, że do końca roku będziemy współpracować z 30 franczyzobiorcami. Zależy nam, żeby partnerzy pochodzili z różnych miast Polski. Obecnie najbardziej zależy nam na uruchomieniu punktów na północy i wschodzie kraju – mówi Artur Olejniczak, prezes zarządu spółki BBTB Group.

Na początek franczyzobiorca musi zapłacić 15 tys. zł. Kwota ta obejmuje pakiet startowy i opłatę licencyjną. Franczyzobiorca musi zapewnić odpowiednie warunki przechowywania eko-ogniska - to jedyny wymóg dotyczący lokalu i lokalizacji. Firma zapewnia franczyzobiorcom pomoc prawną oraz gospodarczą, wspiera ich również marketingowo.

(mak)