07.07.2013

Elastyczna apteka

Franczyzobiorcy Aptek Dr.Max mogą sami decydować o zakresie współpracy, co wpływa na wysokość opłaty licencyjnej.

Na polskim rynku aptekarskim działają cztery duże sieci (DOZ, Dr.Max, Super-Pharm i Mediq). Trzy z nich, w tym Dr.Max oferują współpracę na zasadzie franczyzy. Pod szyldem „Doktora Maxa” działa w naszym kraju 71 aptek, z czego 6 prowadzą partnerzy. Firma Dr.Max jest częścią międzynarodowego holdingu o tej samej nazwie działającego również w Czechach i na Słowacji, jednak tylko w Polsce wykorzystuje do rozwoju franczyzę.

Apteka Dr.Max. Fot. Dr.Max

Koszt współpracy z Dr.Max uzależniony jest od zakresu wykorzystywanych narzędzi oferowanych przez franczyzodawcę i waha się od 1 do 2,5 tys. zł miesięcznie.

- Do naszej sieci może przystąpić każda apteka, która spełnia firmowe wymagania, a przy tym nie jest zlokalizowana w pobliżu już działającej już naszej placówki – mówi Michał John, dyrektor marketingu Dr.Max. - W przypadku interesującego nas miejsca najpierw proponujemy współpracę aptekom funkcjonującym już na danym rynku, a następnie rozważamy otworzenie własnej.

Owe wymagania sieci to: ujednolicenie standardów oznakowania apteki i materiałów POS, realizacja zamówień u wytypowanego dostawcy oraz dostosowanie polityki sprzedaży. W zamian franczyzobiorca otrzymuje pakiet narzędzi ułatwiających prowadzenie placówki, z których może dowolnie korzystać. Dr.Max nie narzuca stosowania wszystkich rozwiązań i daje możliwość użytkowania ich wedle uznania zarządcy placówki.

- Franczyzobiorca nie musi uiszczać opłaty wstępnej, ani ponosić wydatków w związku z wdrożeniem brandingu i pakietu startowego POS – dodaje Michał John. - Koszt współpracy uzależniony jest od zakresu wykorzystywanych narzędzi oferowanych w naszym projekcie i waha się od 1 do 2,5 tys. zł miesięcznie.

Dr.Max poszukuje kolejnych partnerów na terenie całego kraju. W głównym kręgu zainteresowań franczyzodawcy jest nawiązanie współpracy z funkcjonującymi aptekami niezależnymi, jednak z oferty mogą również skorzystać nowo powstające punkty. Uruchomienie nowej placówki, przy wykorzystaniu pakietu narzędzi sieci wiąże się z niższą kwotą inwestycji.

(boa)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Bolesław Adamiec

dziennikarz
Napisz do autora