15.07.2013

Pigułka na kryzys

O przyczynach, dla których apteki niezrzeszone przystępują do sieci Arnika opowiada Waldemar Ciunel, właściciel sieci Aptek Arnika.

Półtora roku temu weszła w życie tzw. ustawa refundacyjna, która ujednoliciła ceny i marże na leki refundowane. W jaki sposób wprowadzone wówczas zmiany wpłynęły na sytuację aptek w Polsce?
W ubiegłym roku na rynku farmaceutycznym rzeczywiście dokonały się bardzo duże zmiany, przez co cała branża farmaceutyczna odczuła znaczące spadki sprzedaży. To zjawisko było dość zaskakujące, ponieważ rynek apteczny zawsze był wyjątkowo odporny na wszelkie wahania koniunktury. Ujednolicenie cen i marż na leki refundowane przyczyniło się w dużym stopniu do spadku rentowności aptek, co spowodowało, że od zeszłego roku niezależne apteki zaczęły dążyć do konsolidacji. W efekcie tego zauważyliśmy rosnącą liczbę zapytań o przyłączenie do sieci aptek Arnika, które do tej pory nie były zrzeszone w żadnej sieci. Nasze know-how, dostęp do wysoko marżowych produktów marki własnej, pozyskiwanie atrakcyjnych rabatów producenckich oraz wsparcie w zakresie nowoczesnego i skutecznego zarządzania apteką, stwarza dla takich podmiotów możliwość podniesienia rentowności i co nie jest bez znaczenia – utrzymania jej.

Waldemar Ciunel, właściciel sieci aptek Arnika. Fot. Apteki Arnika

Rynek aptek w Polsce jest bardzo mocno nasycony, ale w dalszym ciągu kryje w sobie duży potencjał związany zwłaszcza z nowymi, atrakcyjnymi lokalizacjami i to właśnie tu można upatrywać szans rozwoju biznesu - mówi Waldemar Ciunel, właściciel sieci aptek Arnika.

Jaka przyszłość czeka polskich aptekarzy?
Wartość rynku farmaceutycznego powoli zaczyna rosnąć. Według danych Pharmaexpert w maju 2013 r. odnotowano wzrost o 1,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim. Najnowsza prognoza zakłada, że wartość całego rynku farmaceutycznego na koniec 2013 r. będzie od 3 do 5 proc. wyższa niż w roku ubiegłym. Rynek aptek w Polsce jest bardzo mocno nasycony, ale w dalszym ciągu kryje w sobie duży potencjał związany z nowymi, atrakcyjnymi lokalizacjami i to właśnie tu można upatrywać szans rozwoju biznesu.

Czy panująca na rynku sytuacja wpływa na plany rozwojowe sieci Aptek Arnika?
Jak już wspominałem, nasza sieć cieszy się dużą popularnością wśród właścicieli niezrzeszonych aptek, którzy poszukują biznesowego partnera. Cały czas poszukujemy również osób, które posiadają atrakcyjną lokalizację i kapitał na uruchomienie nowej apteki. Efekty widać gołym okiem. Obecnie posiadamy 30 aptek franczyzowych, na początku lipca dołączyły trzy kolejne: w Mławie, Morągu oraz Dobrym Mieście. Prowadzimy też rozmowy z kilkoma nowymi partnerami. Niebawem o kolejną aptekę powiększy się również sieć naszych aptek własnych, których obecnie posiadamy 16.

Rozmawiała (mak)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0