Prowizję za jakość otrzymują partnerzy dbający o przestrzeganie standardów związanych z obsługą klienta i wystrojem lokalu. Natomiast prowizja asortymentowa przyznawana jest za dostępność produktów stanowiących kluczowy asortyment z punktu widzenia pacjenta.
Wtorek
23.07.2013
Sieć aptek Dbam o Zdrowie oferuje narzędzia, które pomogą poprawić rentowność biznesu.
 

Wypracowanie dodatkowych przychodów możliwe jest dzięki narzędziom wspierającym sprzedaż zawartym w pakiecie franczyzowym. Dzięki nim możliwe jest oddziaływanie na poszczególne grupy klientów, np. poprzez dostosowanie komunikacji i oferty handlowej. Franczyzobiorca otrzymuje narzędzia informatyczne do komunikacji z pacjentem i franczyzodawcą. Jednym z nich jest Internetowy System Zamawiania Leków, gdzie klienci poprzez stronę internetową i aplikację mobilną mogą wybrać aptekę, w której odbiorą swoje zamówienie, a przy okazji zrealizować dodatkowe zakupy. Dzięki dostępnym narzędziom średnia wartość zakupów przy transakcjach z użyciem tych rozwiązań może wzrosnąć o 80 proc.

Franczyzodawca aptek Dbam o Zdrowie oprócz narzędzi sprzedażowych i rabatów, umożliwia partnerom wypracowanie dodatkowej prowizji sprzedażowej. Realizacja poszczególnych jej elementów pozwala aptece o miesięcznych obrotach rzędu 180 tys. zł, bo tyle wynosi średnia rynkowa sprzedaż, uzyskać rocznie z tego tytułu dodatkowe przychody na poziomie 32 tys. zł.

- Na wielkość przychodu składa się kilka elementów: prowizja za jakość, prowizja lojalnościowa, prowizja asortymentowa oraz bonus od obrotu na wybranych producentach. Poprzez realizację poszczególnych elementów prowizji apteki franczyzowe Dbam o Zdrowie w II kwartale 2013 roku wypracowały średnio 1,47 proc. dodatkowych przychodów od sprzedaży netto. Najlepsze apteki osiągnęły ten wskaźnik na poziomie ponad 3 proc. – mówi Rafał Obarzanek, dyrektor ds. sieci sprzedaży w Dbam o Zdrowie.

Z wyliczeń franczyzodawcy Dbam o Zdrowie wynika, że korzyści z zastosowania narzędzi oraz systemu prowizji pomniejszonego o opłatę franczyzową, poprawiają rentowność apteki o 3-5 proc. w zależności od zaangażowania franczyzobiorcy w projekt.

Z siecią DOZ mogą związać się zarówno początkujący przedsiębiorcy, jak i działające na rynku mini sieci 3-5 aptek, które liczą na wsparcie silniejszego gracza. Koszt przystąpienia do sieci związany z dostosowaniem lokalu dla funkcjonującej apteki wynosi 3-6 tys. zł, zaś inwestycja w biznes dla debiutującego w branży farmaceutycznej przedsiębiorcy – 400 tys. zł.

(kb)


Karolina Kazuła, ekspert ds. franczyzy
doradca we franczyzie

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Firma z napędem elektrycznym /14.06.2018

O planach rozwoju sieci salonów sprzedaży jednośladów elektrycznych i hybrydowych opowiada Jakub Czarny, prezes Scoopper.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Witaminowe eldorado

Witam serdecznie. Co sądzicie na temat tego czy witamina d3 jest potrzebna w diecie. Tak się zastanawiam bo widzę że jest teraz szał na różnego rodzaju suplementy, a tej...

1 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Własny biznes w Anglii

Jeśli mieszkasz i prowadzisz działalność w Anglii oraz korzystasz z usług doradczych to zapraszam na stronę http://accountancy4you.com/pl/. Accountancy 4 You to polskie...

28 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Preparaty odchudzające

Do takich preparatów lepiej jest jednak podejść z pewnym dystansem. Jednym z najlepszych wyjść jest jak dla mnie na chwilę obecną dieta odchudzająca w postaci...

31 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Salon optyczny: Biznes, który wpada w oko

Myślę, ze zdecydowanie warto się z tym zapoznać! --- http://specjalistka-ortodonta.pl/

6 wypowiedzi
ostatnia 12.06.2018
Optyk ma różowe okulary

Sklepy optyczne stacjonarne maja sens ponieważ wiele osób nie wie w jakich okularach będzie się dobrze czuło. I na miejscu może sobie przymierzyć wiele par, zorientować...

21 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
impossible game

I'm delighted with your site, nowhere else did I find so much useful and up-to-date information 192.168.O.1

5 wypowiedzi
ostatnia 07.06.2018
Prywatna przychodnia lekarska: Popyt na zdrowie

Napędzają je szczególnie choroby przewlekłe czy długtrwała terapia. Plus w nfz nie zrozumieją twojego podejścia do profilaktyki. Ja np. chciałem poprawić...

19 wypowiedzi
ostatnia 06.06.2018
Optyk ma różowe okulary

Dobry optyk teraz jest jak złoto. Powiedzmy sobie szczerze. Wiele osób teraz pracuje przed komputerem. Odpowiednie okulary teraz trzeba mieć, bo potem popsuje się...

21 wypowiedzi
ostatnia 04.06.2018