Piątek
26.04.2002
Rząd zastanawia się nad wycofaniem z niektórych zapisów niedawno nowelizowanej ustawy o prawie farmaceutycznym
 

Przyjęty przez Sejm projekt prawa farmaceutycznego okazał się na tyle kontrowersyjny, że rząd postanowił wycofać się z niektórych zapisów. Od dnia 1 października br. obowiązywać miały przepisy zezwalające na prowadzenie aptek wyłącznie farmaceutom i dopuszczające możliwość prowadzenia przez jedną osobę tylko jednej apteki. Takie zapisy uderzyłyby w sieci aptek, których kilka już funkcjonuje, jak również blokowałyby możliwość tworzenia nowych. Próba wprowadzenia przepisów w takim kształcie spotkała się z falą krytyki, w wyniku której dyskusja o kontrowersyjnych przepisach prawa farmaceutycznego rozpoczęła się na nowo.

Stanisław Piechula, prezes Izby Gospodarczej Aptek Polskich mówi - Jestem za geografią aptek i ochroną rynku aptekarskiego dla drobnych właścicieli, aby każdy mógł pracować i utrzymać swoja rodzinę. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem globalizacji i przejmowaniem wielkich gałęzi ekonomii przez potentatów finansowych. Takie zagrożenia widzę w sieciach aptek.

Proponowana przez prezesa IGAP geografia aptek to wprowadzenie przepisów umożliwiających funkcjonowanie nie więcej niż jednej apteki przypadającej na określoną liczbę mieszkańców, jak również taką lokalizację placówek, aby odległość pomiędzy sąsiednimi aptekami nie wynosiła mniej niż 500 metrów. Wiązałoby się to z koniecznością zlikwidowania istniejących już placówek, przede wszystkim w dużych miastach.

Stanisław Piechula obawia się, że w przyszłości sieci mogą zdominować rynek. Istnieje też ryzyko, że w wyniku umów z producentami leków, apteki funkcjonujące w sieciach oferowałyby jedynie wybrane leki. Zatem, pomimo potencjalnego spadku cen, konsumenci byliby poszkodowani.

Przedstawiciele sieci aptek także powołują się na troskę o dobro konsumenta. Ich zdaniem to rynek i swobodna konkurencja powinny rozstrzygać, które z podmiotów nie są wystarczająco konkurencyjne, aby utrzymać się na rynku. Konieczność rywalizacji obniża ceny i zwiększa wybór.- Anachroniczne przepisy nie zabraniałyby zakupu leków w drogeriach czy supermarketach - mówi przedstawiciel jednej z "sieciowych" aptek.

Czyj interes powinien znaleźć się pod ochroną? Zainteresowane strony powołują się na dobro konsumentów. Farmaceuci negocjujący propozycje zmian nie uświadamiają sobie szansy, jaka właśnie się przed nimi pojawia. Jeśli stanie się to możliwe, to sami będą mogli organizować się w sieci. W tym wypadku franchising pozwala połączyć: siłę marketingową koncernu z dbałością o klienta, charakterystyczną dla właściciela pojedynczej apteki.

W wielu sektorach w Polsce obowiązuje prawo chroniące interesy branżowych grup. Nie jest to jednak wzorzec, który warto powielać. Zaś sieci opanowują rynek, nie tylko w branży farmaceutycznej.

Karolina Tupalska, PROFIT system


PROFIT system

POPULARNE NA FORUM

Firma w zgodzie z naturą

To jest bardzo szlachetna rzecz. ___________________________ Logistyka

9 wypowiedzi
ostatnia 09.05.2018
impossible game

To może być bardzo ciekawe. _________________- Prace licencjackie z Logistyki

3 wypowiedzi
ostatnia 09.05.2018
impossible game

To może być ciekawe. ___________________ < a href="http://pracelicencjackielogistyka.pl/">Prace licencjackie z Logistyki

3 wypowiedzi
ostatnia 09.05.2018
impossible game

Thanks for sharing.I found a lot of interesting information here. A really good post, very thankful and hopeful that you will write many more posts like this one. - impossible...

3 wypowiedzi
ostatnia 05.05.2018
Firma w zgodzie z naturą

Thanks a lot for sharing this arabian tale with us. As someone who is a big chief essays enthusiast, I enjoyed reading this tale a lot. If you can share more tales like this, I...

9 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2018
Optyk ma różowe okulary

To może być bardzo ciekawy artykuł. ______________ Magisterskie prace z anglistyki

18 wypowiedzi
ostatnia 12.04.2018
Optyk ma różowe okulary

my całą rodziną uczęszczamy do http://perfektvision.pl/. Porównując inne salony to naprawdę wyróżniają się ceną i jakością okularów

18 wypowiedzi
ostatnia 11.04.2018
Firma w zgodzie z naturą

Warto też zadbać o artykuły bhp które są w zgodzie z naturą, np polecam zajrzeć tutaj: http://www.bhpnawigator.com.pl/ , mają naprawdę świetną ofertę.

9 wypowiedzi
ostatnia 29.03.2018