09.08.2013

Apteka na sprzedaż

Apteki Mediq zmienią właściciela. W konsekwencji apteki może czekać rebranding.

Pod marką Mediq działa 190 aptek własnych i blisko 80 franczyzowych. Do tej pory siecią zarządzała grupa ACP Pharma, którą przejmuje właśnie fundusz Penta Investments w partnerstwie z firmą Neuca. Przejęcie aptek Mediq będzie kosztowało kupujących 224 mln zł.

Wnętrze apteki Mediq.

Nowy właściciel Mediq ma już w swoim portfolio sieć aptek Dr. Max, działających na terenie Czech i Słowacji oraz w Polsce.

Stawka jest wysoka, ale i cel zakupu przemyślany. Penta ma już bowiem w swoim portfolio sieć 500 aptek Dr. Max, działających na terenie Czech i Słowacji oraz 70 aptek w Polsce. Niewykluczone,że po przejęciu apteki Mediq zmienią nazwę na Dr. Max.

- W kolejnych miesiącach będziemy koncentrować się na konsolidacji nowo przejętych sieci aptek - mówi Eduard Matak, partner Penta Investments, zarządzający inwestycjami w sektorze opieki zdrowotnej.

Losy franczyzobiorców Mediq poznamy niebawem. Transakcja wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak podaje w komunikacie Penta Investments, po jej sfinalizowaniu, polska część sieci aptek należących do funduszu, będzie liczyć blisko 300 punktów.

Nawet po połączeniu sieci Mediq i Dr.Max do pozycji lidera obu markom jest jeszcze daleko. Zarówno pod względem liczby placówek własnych, jak i franczyzowych najlepiej rozwiniętym systemem dysponuje sieć Dbam o Zdrowie, która posiada w chwili obecnej 600 aptek własnych i ok. 480 franczyzowych.

Franczyza Mediq przez długi czas nie cieszyła się zbyt dużą popularnością. W ciągu 3 lat, do końca 2011 udało się pozyskać raptem 10 aptek franczyzowych. Dopiera zmiana modelu franczyzy przyniosła wzrost zainteresowania i w ciągu ostatniego półtora roku udało się otworzyć 70 aptek franczyzowych. Sam Dr. Max rozpoczął pilotażowo pozyskiwać partnerów od wiosny tego roku. W tym czasie Dr. Max pozyskał 6 aptek. Dlatego w przypadku połączenia Mediq z Dr. Max można się spodziewać, że rozwój franczyzy będzie kontynuowany.

Fundusz Penta ma już doświadczenie, które może się przydać przy zarządzaniu franczyzą. W 2007 roku Penta Investments odkupiła za kwotę 130 mln euro od Mariusza Świtalskiego i funduszu z grupy AIG udziały w sieci agencyjnej Żabka. W 2011 roku odsprzedał je funduszowi Mid Europa Partners. Aktualnie w portfolio Penty znajduje się, m.in. grupa Empik Media&Fashion, Fortuna zakłady bukmacherskie, Iglotex, Dr. Max i Clar System.

(awh)