20.08.2013

Hamburger z Leśnego Runa

Na przydrożne restauracje skusił się Mr Hamburger, sieć fast foodów ze Śląska.

Mr Hamburger ma w planach konsolidacji ze spółką Mr Kuchar, która rozwijała sieć przydrożnych restauracji Leśne Runo. Rozmowy dotyczące połączenia obu sieci rozpoczęły się już w połowie ubiegłego roku, a 7 sierpnia tego roku Mr Kuchar zmienił nazwę na Mr Hamburger S.A. i przez osobę prezesa Tomasza Miernikowskiego połączył się z siecią fast-foodów. Wykupienie większościowego pakietu akcji dawnego Mr Kuchara ma dopiero nastąpić, ale dokładna data nie jest jeszcze znana.

Nowa restauracja Mr Hamburger w Rybniku. Fot. Mr Hamburger

W sieci Mr Hamburger działa 16 restauracji, 10 z nich prowadzą franczyzobiorcy.

Nowa spółka będzie zarządzać siecią 16 barów Mr Hamburger i 13 restauracjami Leśnego Runa. Obie sieci mają być rozwijane równolegle, a zarząd nie przewiduje ich połączenia.
- Zarząd chce rozwijać obydwa koncepty, zarówno Mr Hamburger, jak i Leśne Runo. Mr Hamburger będzie rozwijany w głównej mierze na zasadzie franczyzy. W 2014 roku planujemy otwierać restauracje na terenie całego kraju, zaczniemy od Polski południowej, gdzie Mr Hamburger jest dobrze znany - mówi Dariusz Kozorowski, menedżer ds. rozwoju i franczyzy Mr Hamburger. - Nie zostały jeszcze podjęte wiążące decyzje dotyczące rozwoju franczyzowego Leśnego Runa.

W najbliższym czasie Leśne Runo czekają pierwsze zmiany. Na razie będą to głównie zmiany w menu, które zostanie uzupełnione o dania typu fast food, dotychczasową specjalność Mr Hamburgera. Nowe potrawy trafiły już do menu restauracji Leśne Runo w Poczesnej, do pozostałych restauracji nowości zawitają w ciągu najbliższych tygodni.

Ostatnimi czasy Leśne Runo nie radziło sobie zbyt dobrze. W ciągu roku sieć zamknęła 5 restauracji (3 własne i 2 franczyzowe), a przychody w II kwartale tego roku spadły w ujęciu rocznym o ponad 23 proc. do 1,22 mln zł. Złe wyniki mają być efektem słabszej koniunktury gospodarczej i zmian na polskiej mapie drogowej – przeniesienie ruchu na nowe autostrady i drogi szybkiego ruchu sprawiło, że niektóre restauracje straciły wielu klientów.

Za to sieć Mr Hamburger co chwilę informuje o otwarciu kolejnych restauracji, zarówno własnych, jak i franczyzowych. Marka, która na razie znana jest głównie na Śląsku zapowiada, że od przyszłego roku zamierza rozwijać sieć Mr Hamburger na terenie całego kraju.

- Od początku tego roku Mr Hamburger rozwija się bardzo szybko. Pod koniec lipca podpisaliśmy umowę z galerią Ogrody Odrzańskie – to będzie nasza pierwsza inwestycja w województwie opolskim i jednocześnie bardzo ważny krok w realizacji nowej strategii wyjścia z marką Mr Hamburger poza województwo śląskie. Otwarcie planowane jest na koniec września, to będzie nasza 17 placówka i jednocześnie 10 restauracja prowadzona przez franczyzobiorcę – mówi Dariusz Kozorowski.

(mak)