02.09.2013

Klient z ulicy

O sytuacji na rynku nieruchomości i o tym jakie biznesy sprawdzają się przy głównych ulicach miast opowiada Wojciech Porębski, analityk Północ Nieruchomości.

Jak kształtuje się wysokość czynszów w ostatnim czasie? Wiele firm franczyzowych cieszy się, że rośnie liczba lokali do wynajęcia, a co za tym idzie spadają czynsze, czy to prawda?
W ostatnim czasie czynsze najmu spadły wyraźnie i nadal spadają. Ta sytuacja jednak nie dotyczy lokali w topowych lokalizacjach. Takie nieruchomości będą zawsze pożądane przez najemców, więc ich w przypadku ich ceny możemy mówić raczej o stabilizacji.

Wojciech Porębski, analityk Północ Nieruchomości Fot. Północ Nieruchomości

Właściciele lokali na wynajem zdecydowanie preferują znane marki sieciowe. W przypadku tego typu najemców, zwykle mogą liczyć na długookresowe umowy najmu. Ponadto znane logo na witrynie lokalu to większa pewność otrzymywania terminowych wpłat czynszu.
Wojciech Porębski, analityk Północ Nieruchomości

Na jaki okres zwykle zawierane są umowy najmu lokali przy ulicach?
Średni czas trwania umowy najmu wynosi 5 lat, czyli tyle, ile obowiązuje umowa franczyzowa w przypadku wielu sieci. Zdarzają się oczywiście umowy krótsze, na przykład 2-3-letnie, ale i dłuższe – nawet 10-letnie. Zwykle okres obowiązywania umowy najmu zależy od atrakcyjności lokalu. Im nieruchomość jest ciekawsza z punktu widzenia rynku nieruchomości, tym dłuższy okres, na jaki najemca jest skłonny się związać umową najmu.

Jakie rodzaje działalności najlepiej sprawdzają się przy głównych ulicach miast?
Sklepy spożywcze, piekarnie, cukiernie, banki, sklepy z odzieżą. To tylko niektóre z podmiotów poszukujących lokali przy głównych ulicach miast i na terenie osiedli. Na takich lokalach zależy przede wszystkim przedsiębiorcom, których działalność opiera się w dużej mierze na klientach „z ulicy”. Można ponadto zaobserwować trend grupowania się podmiotów prowadzących konkurencyjną lub podobną działalność w danych lokalizacjach. Ulice, przy których znajduje się kilkanaście placówek bankowych, salonów ślubnych, czy kantorów to nierzadki widok w wielu polskich miastach.

rozmawiał (dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0