Właściciele lokali na wynajem zdecydowanie preferują znane marki sieciowe. W przypadku tego typu najemców, zwykle mogą liczyć na długookresowe umowy najmu. Ponadto znane logo na witrynie lokalu to większa pewność otrzymywania terminowych wpłat czynszu.
Wojciech Porębski, analityk Północ Nieruchomości
Poniedziałek
02.09.2013
O sytuacji na rynku nieruchomości i o tym jakie biznesy sprawdzają się przy głównych ulicach miast opowiada Wojciech Porębski, analityk Północ Nieruchomości.
 

Jak kształtuje się wysokość czynszów w ostatnim czasie? Wiele firm franczyzowych cieszy się, że rośnie liczba lokali do wynajęcia, a co za tym idzie spadają czynsze, czy to prawda?
W ostatnim czasie czynsze najmu spadły wyraźnie i nadal spadają. Ta sytuacja jednak nie dotyczy lokali w topowych lokalizacjach. Takie nieruchomości będą zawsze pożądane przez najemców, więc ich w przypadku ich ceny możemy mówić raczej o stabilizacji.

Na jaki okres zwykle zawierane są umowy najmu lokali przy ulicach?
Średni czas trwania umowy najmu wynosi 5 lat, czyli tyle, ile obowiązuje umowa franczyzowa w przypadku wielu sieci. Zdarzają się oczywiście umowy krótsze, na przykład 2-3-letnie, ale i dłuższe – nawet 10-letnie. Zwykle okres obowiązywania umowy najmu zależy od atrakcyjności lokalu. Im nieruchomość jest ciekawsza z punktu widzenia rynku nieruchomości, tym dłuższy okres, na jaki najemca jest skłonny się związać umową najmu.

Jakie rodzaje działalności najlepiej sprawdzają się przy głównych ulicach miast?
Sklepy spożywcze, piekarnie, cukiernie, banki, sklepy z odzieżą. To tylko niektóre z podmiotów poszukujących lokali przy głównych ulicach miast i na terenie osiedli. Na takich lokalach zależy przede wszystkim przedsiębiorcom, których działalność opiera się w dużej mierze na klientach „z ulicy”. Można ponadto zaobserwować trend grupowania się podmiotów prowadzących konkurencyjną lub podobną działalność w danych lokalizacjach. Ulice, przy których znajduje się kilkanaście placówek bankowych, salonów ślubnych, czy kantorów to nierzadki widok w wielu polskich miastach.

rozmawiał (dw)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Wiosna należy do pośredników

Amazing post. Appreciate it and look forward to seeing many more. Thanks from Amazing post. Appreciate it and look forward to seeing many more. Thanks from Alpha Male..

24 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Wiosna należy do pośredników

People of the internet are pleased with the work that goes on here. All the writers here do a wonderful writing job and they have earned the respect of hundreds of thousands of...

24 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Wiosna należy do pośredników

Nice blog post published here. The writer has definitely improved over the past few months and this post is a proof of that. I would love to see some more blog posts as good as...

24 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Wiosna należy do pośredników

Amazing post! We love the content and have shared this with our social media network! Appreciated from the hotel digital marketing agency.

24 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Wiosna należy do pośredników

A lot of people have been disappointed with your work here lately, and it's clear to see why. You don't seem to put as much effort into your articles as you used to and that's...

24 wypowiedzi
ostatnia 10.06.2018
Przeprowadzki międzynarodowe - czy możecie kogoś polecić

Trzeba poszukać kogoś w internecie. To jest raczej niszowa branża. ___________________ Pisanie prac magisterskich - ogłoszenia

4 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Deweloper w małym mieście

Mój wujek prowadzi w małej miejscowości z Wielkopolski firmę budowlaną PRB ADAM budują w Poznaniu domy, zajmują się remontami i wykończeniami i bardzo dobrze firma...

14 wypowiedzi
ostatnia 04.06.2018
Deweloper w małym mieście

Mój wujek prowadzi w małej miejscowości z Wielkopolski firmę budowlaną http://www.prb-adam.pl budują w Poznaniu domy, zajmują się remontami i wykończeniami i bardzo...

14 wypowiedzi
ostatnia 04.06.2018