12.09.2013

Mamo, załóż firmę

Biznesmama, w większym stopniu niż na etacie, ma możliwość decydowania o tym ile, jak i gdzie pracuje - mówi Anna Kędzierska, psycholog, właścicielka firmy CoCoCo.pl.

Czy matce trudno jest zdecydować się na założenie własnej firmy?
Wszystko zależy od tego jakie są nasze cele i jak silna determinacja do tego, by być panią własnego losu. Często taka forma zatrudnienia jest jedyną możliwością powrotu do aktywności zawodowej, na przykład gdy mamy dziecko wymagające szczególnej opieki: chore lub niepełnosprawne. Wówczas łatwiej jest podjąć decyzję o założeniu firmy. Jeśli natomiast kusi nas ciepła posadka z gwarancją stałej pensji, wtedy własny biznes może być dobrym rozwiązaniem jeśli chcemy realizować siebie, swoje pasje oraz samodzielnie decydować o czasie i natężeniu pracy. Myślę, że każda decyzja o zmianie w życiu, gdy w grę wchodzi dobro dziecka jest trudna. Każda wymaga przemyślenia, wyznaczenia jasnych celów osobistych, rodzinnych, zawodowych, znalezienia wsparcia w otoczeniu i dobrego planu.

Anna Kędzierska, psycholog, właścicielka firmy doradczej CoCoCo.pl Fot. PROFITsystem

Samozatrudnienie zdaje się zmniejszać siłę dylematu: "praca czy dziecko".
Anna Kędzierska, psycholog, właścicielka firmy doradczej CoCoCo.pl

Jak młode mamy radzą sobie z dylematem dotyczącym dzielenia czasu między firmę i dziecko?
Dziecko czy praca? Często nie ma wyboru. Rzeczywistość zmusza kobiety do separacji z dzieckiem, zostawienia go pod opieką babci, niani lub w żłobku i powrotu do aktywności zawodowej. Coraz częściej jednak z pomocą przychodzi wizja bycia mamą, która prowadzi własną działalność gospodarczą, a więc w większym stopniu niż przy zatrudnieniu na etacie ma możliwość decydowania o tym ile, jak i gdzie pracuje. Samozatrudnienie zdaje się zmniejszać siłę dylematu: "praca czy dziecko". Biznesmama ma większą kontrolę nad tym, ile czasu poświęca pracy, a ile spędza go z dzieckiem. Co więcej, część zawodowych obowiązków można wykonywać z dzieckiem na ręku - dosłownie i w przenośni. Wzrasta co prawda obciążenie zadaniami, jakiemu poddawana jest młoda matka, zwłaszcza w okresie, gdy dopiero rozkręca swój biznes, ale łatwiej jest sobie poradzić z nim niż z na przykład poczuciem winy, że zostawia się dziecko i wraca do pracy na cały dzień. Nieoceniona jest oczywiście pomoc rodziny, która wspiera kobietę we wszystkich aspektach jej działalności: jako matka, właścicielka firmy, pani domu etc.

Rozmawiała (mak)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0