24.09.2013

Franczyza najlepsza na giełdzie

Spółki franczyzowe notowane na GPW urosły w tym roku o 36 proc. Motorem wzrostu był franczyzodawca House i Cropp.

Opracowany przez firmę PROFIT system indeks WIG Franczyza ma za sobą bardzo dobry okres. Od stycznia do połowy września akcje spółek rozwijających się z pomocą franczyzy podrożały o 36 proc. W tym samym czasie główny indeks WIG zyskał raptem 4,5 proc.

Indeks WIG Franczyza vs WIG Fot. PROFIT system

Indeks WIG Franczyza publikowany jest od początku 2011 roku. Od tego czasu zyskał na wartości o 87 proc. W tym czasie szeroki indeks WIG rósł zaledwie o niecałe 5 proc.

Motorem napędowym zestawienia giełdowych franczyzodawców okazała się odzieżowa spółka LPP, właściciel marek House i Cropp. Jej akcje zyskały na wartości aż 80 proc., a udział w indeksie WIG Franczyza przekroczył 40 proc. O 15 proc. od początku roku podrożały też walory Eurocashu (właściciela m.in. spożywczych sieci abc, Groszek i Delikatesy Centrum). Spółka odpowiada za 1/5 wartości indeksu. O połowę droższe są akcje obuwniczego CCC, współtworzącego zestawienie w ponad 11 proc. Znacząco rosły też operator pocztowy Integer.pl (o 70 proc.) i motoryzacyjny Inter Cars (o 80 proc.). Udział każdej z tych dwóch spółek w indeksie przekracza 6 proc.

Niezły wynik maskuje jednak problemy wielu mniejszych franczyzodawców, którzy, choć w przewadze liczebnej, mają bardzo skromny udział w zestawieniu – niecałe 3 proc. Część z nich w ostatnich miesiącach musiała opuścić indeks, tak jak upadające Polskie Jadło czy Euromark, a także EKO Holding, którego zarząd wycofał akcje z obrotu. Inne zanotowały dotkliwe spadki – wycena Lauren Peso spadła o 67 proc., a Triceps.pl o 37 proc. Balansujące na skraju bankructwa Bomi straciło 94 proc., a jego akcje kosztują już tylko 1 grosz.

(gum)