30.09.2013

Winny biznes

W Warszawie oraz w Krakowie spożycie win dorównuje najwyższym wskaźnikom europejskim - mówi Włodzimierz Przybylski, dyrektor rozwoju sieci DobreWina.pl.

Od kilku lat największą popularnością wśród Polaków cieszy się piwo, na drugim miejscu są napoje spirytusowe, a wino jest na szarym końcu. Czy wobec takich informacji warto otwierać sklep z winami?
Obecna konsumpcja win gronowych w Polsce kształtuje się na poziomie lekko przekraczającym 3 litry na osobę rocznie. Dla porównania Litwini wypijają rocznie 12 litrów, Duńczycy 35 litrów, a Włosi 55 litrów na rok. Jednak od kilku lat sprzedaż rozwija się w tempie 8-12 proc. rocznie i taki jest oczekiwany wzrost również w najbliższym czasie, więc warto inwestować w wina. Trzeba jednak pamiętać, że Polski rynek winiarski jest bardzo zróżnicowany. Są miejscowości i regiony kraju, a także grupy społeczne, szczególnie w Warszawie oraz w Krakowie, gdzie spożycie win dorównuje najwyższym wskaźnikom europejskim, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Z drugiej strony jest olbrzymia grupa Polaków, zwłaszcza z mniejszych miejscowości, dla których konsumpcja win gronowych ogranicza się do kieliszka wina musującego w Sylwestra.

Włodzimierz Przybylski, dyrektor rozwoju sieci DobreWina.pl Fot. Dobrewina.pl

Prowadzimy różne działania promujące kulturę picia wina w Polsce. W tym roku zaczęliśmy organizować w naszych sklepach kiermasze, podczas których klienci mogą spróbować wina, a później kupić je w atrakcyjnej cenie. Włodzimierz Przybylski, dyrektor rozwoju sieci DobreWina.pl

W jaki sposób sieć DobreWina.pl stara się dotrzeć do nowych klientów i zachęcić ich do picia wina częściej niż tylko na przywitanie Nowego Roku?
Istniejemy na rynku już od 12 lat, a nasza sieć sprzedaży liczy 24 sklepy, z których większość, bo aż 19, prowadzona jest przez franczyzobiorców i partnerów firmy. Cały czas prowadzimy różne działania promujące kulturę picia wina w Polsce. W tym roku zaczęliśmy organizować w naszych sklepach kiermasze, podczas których klienci mogą spróbować wina, a później kupić je w atrakcyjnej cenie. Firma prężnie działa również w przestrzeni mobilnej umożliwiając swoim klientom zakup trunków za pośrednictwem aplikacji na telefony komórkowe. Bardzo ważne są dla nas doskonale przeszkolone kadry, bo to przecież sprzedawca musi doradzić klientowi w sklepie i pomóc mu w wyborze najlepszego trunku. Dlatego od sierpnia do października przeprowadzamy szkolenia dla kadry zarządzającej oraz sprzedawców, na których uczą się jak lepiej zarządzać sklepami DobreWina.pl i jak można jeszcze lepiej obsługiwać naszych klientów.

Rozmawiała (mak)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0