Do sieci Delikatesy Centrum mogą przystąpić właściciele już działających sklepów oraz osoby, które dysponują odpowiednim lokalem i dopiero chciałyby założyć sklep spożywczy, franczyzodawca posiada także własną bazę lokali.
Wtorek
08.10.2013
Ponad połowa nowych sklepów Delikatesy Centrum jest otwierana przez dotychczasowych franczyzobiorców sieci.
 

Właścicielem Delikatesów Centrum jest Eurocash Franczyza. Sieć liczy obecnie ponad 800 sklepów, wszystkie prowadzone są przez franczyzobiorców, a wielu z nich prowadzi po kilka placówek. Delikatesy Centrum można otworzyć nawet w miejscowości liczącej mniej niż 2 tys. mieszkańców. Chociaż sieć stawia głównie na niewielkie miejscowości, to delikatesy powstają również w największych miastach, takich jak Warszawa, czy też miasta aglomeracji śląskiej.

- Franczyzobiorca Delikatesów Centrum może liczyć na pełne wsparcie i doradztwo na każdym etapie prowadzenia biznesu - od wyboru lokalizacji sklepu, przez jego wyposażenie, przygotowany i sprawdzony model handlowy, aż po zaopatrzenie i logistykę - mówi Waldemar Jezierski, menedżer ds. relacji z franczyzobiorcami Eurocash Franczyza. - Wiemy jak ważne dla prowadzenia biznesu jest regionalne otoczenie konkurencyjne, dlatego nasi partnerzy mogą poszerzać swoją ofertę o produkty lokalne.

Sklepy działające pod logo Delikatesów Centrum mają średnio 250 m2. Do sieci mogą przystąpić właściciele już działających sklepów oraz osoby, które dysponują odpowiednim lokalem i dopiero chciałyby założyć sklep spożywczy. Franczyzodawca posiada także własną bazę lokali. Franczyzobiorcy oraz ich personel uczestniczą w zajęciach Akademii Umiejętności, która obejmuje szkolenia oraz system motywacyjny przewidujący nagrody dla uczestników szkoleń.

- Dla moich pracowników szczególnie ważne są szeroko rozumiane szkolenia produktowe. To dlatego, że o pozycji sklepu na lokalnym rynku decyduje w dużej mierze oferta artykułów świeżych oraz wiedza o tym, jak produkty te przechowywać i prezentować klientom. Dla osób, które do niedawna były bezrobotnymi takie szkolenia to szansa zdobycia nowych kwalifikacje, które na pewno w przyszłości zaprocentują – mówi Małgorzata Rostkowska, franczyzobiorca Delikatesów Centrum z Janowa Lubelskiego.

(mak)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.