20.05.2002

Preem się wycofuje?

Szwedzki koncern paliwowy Preem jest coraz bliżej wycofania się z polskiego rynku

Jak informuje Puls Biznesu koncern Preem najprawdopodobniej wycofa się z rynku. Kupcem jego stacji może być Rafineria Gdańska.

Od dwóch lat działalność tego koncernu przynosi w Polsce straty, a firma uznała, że nie opłaca się inwestować dalej w rozwój sieci detalicznej. Dlatego też coraz intensywniej pracuje nad sprzedażą polskiego przedstawicielstwa, w tym sieci liczącej ponad 80 stacji paliw.

Wśród głównych partnerów, z którymi Szwedzi zaczęli rozmowy znajduje się Rafineria Gdańska. Zbyt mała liczba stacji benzynowych powoduje, że gdańska spółka traci rynek detaliczny na rzecz PKN Orlen i zagranicznych operatorów. Zwiększenie liczby stacji paliw mieści się więc w jej strategii.

Zdaniem informatora Pulsu Biznesu Preem czeka z podjęciem decyzji na rozstrzygnięcie w sprawie prywatyzacji RG. Jeśli wygra koncepcja sprzedaży RG inwestorowi branżowemu i zachowania dwóch niezależnych ośrodków rafineryjnych, Preem szybciej zdecyduje się na sprzedaż akcji Gdańskowi.

Podjęcie rozmów z Rafinerią Gdańską jest kolejnym krokiem na drodze prowadzącej Preem do zacieśnienia więzów między obiema firmami. 15 marca Szwedzi podpisali z RG umowę o współpracy, na mocy której mają zakupić w niej do końca roku 2002 nie mniej niż 250 mln litrów paliw silnikowych. Oznaczało to zmianę strategii firmy, która w ostatnich latach znaczną część zakupów realizowała w Szwecji i importowała je do Polski.

Rafineria Gdańska nie jest jedynym partnerem z którym Preem prowadzi rozmowy. Ze względu na to, że większość stacji Preemu to stacje patronackie, ich przejęcie wydaje się najbliższe norweskiemu Statoilowi. Deklarował on ostatnio chęć nawiązania współpracy z niezależnymi operatorami na rynku i objęcia ich swoim patronatem.

Również koncern BP ma trochę stacji patronackich w swoich strukturach, a firma ta jest w trakcie jest w trakcie łączenia swojej sieci z siecią Aral Polska.

Więcej: Puls Biznesu, 20 maja 2002

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0