21.05.2002

Orlen - ugoda z własnymi stacjami

Jak informuje Puls Biznesu koncern PKN Orlen wypracował warunki ugody ze swoimi stacjami patronackimi

Konflikt najprawdopodobniej zostanie zażegnany. Wzajemne oskarżenia o nieprzestrzeganie warunków umów przez wiele miesięcy zaogniały stosunki między stacjami patronackimi a zarządem PKN Orlen. Przedstawiciele stacji niezadowoleni z finansowych warunków współpracy podjęli rozmowy z kilkoma zachodnimi koncernami paliwowymi na temat możliwości przejścia pod ich barwy.

Realizacja tego scenariusza mogłaby poważnie zagrozić pozycji rynkowej Orlenu. Na około 2000 stacji, aż 630 stanowią stacje patronackie. Szansa na przełamanie impasu pojawiła się wraz z lutowymi zmianami w zarządzie Orlenu.

Wypracowany przez strony kompromis zakłada trzy warianty współpracy finansowej. Pierwsza możliwość to współpraca na podstawie dotychczasowej umowy, połączona ze stworzeniem przez Orlen funduszu inwestycyjnego, który wspomagałby proces modernizacji stacji patronackich.

Drugi wariant przewiduje udzielenie przez PKN Orlen zgody na powołanie przez stacje grupy zakupowej. Podobnie jak w przypadku koncernów BP, Shell czy Statoil, ułatwiłaby ona negocjowanie z Orlenem korzystniejszych warunków zakupu paliwa.

Trzeci z możliwych scenariuszy zakłada podpisywanie umów franchisingowych, co oznacza korzystną cenę zakupu paliwa, wsparcie marketingowe dla właściciela i uzyskanie firmowego logo.

Więcej: Paweł Janas, Puls Biznesu, 21 maja 2002

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0