10.01.2014

Franczyzodawca na gazie

Rosnąca cena paliwa sprawia, że Lotos i Intermarché szukają sposobów na obniżenie kosztów działalności.

Pod koniec 2013 roku w sieci stacji paliw Lotos działało 439 stacji, w tym 151 stacji w segmencie ekonomicznym Lotos Optima oraz 14 stacji autostradowych, w Miejscach Obsługi Podróżnych. Punkty Lotos Optima zaczęły powstawać w 2011 roku. Od tego czasu co 12 miesięcy przybywa ich po 50. Właśnie w mniejszym formacie biznes najczęściej prowadzą franczyzobiorcy.
- Segment ekonomiczny rozwija się™ głównie w sposób organiczny, będąc tym samym alternatywą dla segmentu premium. Odpowiadają…c na potrzeby rynku intensywnie szukamy miejsc, w których stacje ekonomiczne mogą… być‡ bardziej dopasowane do lokalnego rynku, niż stacje premium – mówi Jan Michalak, dyrektor ds. infrastruktury i rozwoju Lotos Paliwa.

Stacja paliw Lotos Fot. Lotos Paliwa

Planujemy konsekwentnie realizować założenia strategii Grupy Lotos, aby w 2015 osiągnąć 10 proc. udziału w rynku.
Paweł‚ Lisowski, prezes Lotos Paliwa

Stacje Lotos Optima można porównać do stacji Bliska, których właścicielem jest Orlem. To ekonomiczna wersja stacji, na której nie można korzystać z dodatkowych usług, dzięki czemu paliwo jest tańsze.

Sieć supermarketów Intermarché planuje wprowadzić w pierwszym kwartale 2014 roku samoobsługę podczas tankowania LPG na wszystkich swoich stacjach paliw. Intermarché posiada w całym kraju 46 przysklepowych stacji benzynowych i jest liderem tego segmentu rynku.

Celem wdrażanego projektu jest oszczędność czasu i pieniędzy - z jednej strony kierowcy sami obsłużą się szybciej, dodatkowo nie będzie konieczne do tego angażowanie pracowników. Klienci Intermarché, chcący samodzielnie zatankować LPG, będą mogli skorzystać z krótkiego instruktażu, którego udzielą pracownicy stacji. Z kolei samochody kierowców, którzy preferować będą dotychczas stosowaną praktykę, jeżeli chodzi o autogaz, będą nadal tankowane przez pracowników Intermarché. Samoobsługa podczas tankowania LPG funkcjonuje już na niektórych stacjach sieci działających np. w Bielawie i Tczewie.

- Wprowadzamy na stacjach Intermarché liczne udogodnienia i ułatwienia, tak aby odpowiadać na potrzeby naszych klientów. Trwają intensywne prace nad dostosowaniem istniejących stacji paliw do możliwości samoobsługi przy tankowaniu LPG. Rozwiązanie to ma służyć wygodzie klientów oraz pozwolić im zaoszczędzić czas. Liczymy, że uda nam się wprowadzić je na wszystkich naszych stacjach paliw najpóźniej do końca marca – zapowiada Aleksander Hołoga, kierownik Działu Stacji Paliw Intermarché.

(dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0