11.01.2014

Sklep Ecco nie dla każdego

Duński producent obuwia zmienia strategię rozwoju sieci w Polsce.

Firma Ecco powstała pół wieku temu w Danii. Do polski dotarła na początku lat 90. Od tego czasu w naszym kraju powstało około stu punktów sprzedaży, większością z nich zarządzają franczyzobiorcy. Co ważne - z punktu widzenia branży modowej - Ecco jest producentem, a jaj fabryki działają nie tylko w Azji (Indie, Chiny, Tajlandia), ale także w Europie (Holandia, Portugalia). Większość europejskich marek przenosi produkcję do Bangladeszu i innych krajów regionu, gdzie łatwo pozyskać tanią siłę roboczą. Szyte tam ubrania i buty nie zawsze spełniają oczekiwania wymagającego klienta z Europy.

Kobieta i mężczyzna noszący buty Ecco. Fot. Ecco

Koszt wyposażenia sklepu monobrandowego Ecco, w skład którego wchodzą meble, podłoga oraz oświetlenie to ok. 600 euro/m2.

Sklepy Ecco powstawały głównie w galeriach handlowych miast liczących powyżej 80 tys. mieszkańców. Partnerzy mieli do wyboru kilka formatów, m.in. wstawienie firmowego stoiska do sklepu multibrandowego lub otwarcie punktu handlowego wyłącznie pod brandem Ecco. Wszystkie te informacje podane zostały w czasie przeszłym, bo firma zmienia strategię rozwoju nad Wisłą. Tak przynajmniej wynika z krótkiej informacji przekazanej przez przedstawiciela Ecco.
- Firma Ecco Emea Sales SE Spółka Europejska Oddział w Polsce podjęła decyzję o zmianie sposobu wyszukiwania partnerów handlowych oraz punktów sprzedaży na bardziej selektywny, bazujący głównie na aktualnych klientach firmy - informuje Monika Zińczuk, indoor sales representative.

Może to oznaczać, że z franczyzowej oferty Ecco nie będzie mógł skorzystać każdy przedsiębiorca dysponujący odpowiednią kwotą inwestycji i atrakcyjnym lokalem. Rekrutacja partnerów biznesowych może mieć charakter wewnętrzny. Franczyzobiorcami mogliby wtedy zostać właściciele już współpracujących z Ecco sklepów multibrandowych albo dystrybutorzy duńskiego obuwia na terenie naszego kraju. Trochę inną ścieżkę rozwoju wybrał kilka lat temu Mix Electronics. W przypadku sklepów RTV/AGD partnerami najczęściej zostawali dotychczasowi kierownicy sklepów własnych.

(dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0