Sklep Ecco nie dla każdego

Koszt wyposażenia sklepu monobrandowego Ecco, w skład którego wchodzą meble, podłoga oraz oświetlenie to ok. 600 euro/m2.
Sobota
11.01.2014
Duński producent obuwia zmienia strategię rozwoju sieci w Polsce.
 

Firma Ecco powstała pół wieku temu w Danii. Do polski dotarła na początku lat 90. Od tego czasu w naszym kraju powstało około stu punktów sprzedaży, większością z nich zarządzają franczyzobiorcy. Co ważne - z punktu widzenia branży modowej - Ecco jest producentem, a jaj fabryki działają nie tylko w Azji (Indie, Chiny, Tajlandia), ale także w Europie (Holandia, Portugalia). Większość europejskich marek przenosi produkcję do Bangladeszu i innych krajów regionu, gdzie łatwo pozyskać tanią siłę roboczą. Szyte tam ubrania i buty nie zawsze spełniają oczekiwania wymagającego klienta z Europy.

Sklepy Ecco powstawały głównie w galeriach handlowych miast liczących powyżej 80 tys. mieszkańców. Partnerzy mieli do wyboru kilka formatów, m.in. wstawienie firmowego stoiska do sklepu multibrandowego lub otwarcie punktu handlowego wyłącznie pod brandem Ecco. Wszystkie te informacje podane zostały w czasie przeszłym, bo firma zmienia strategię rozwoju nad Wisłą. Tak przynajmniej wynika z krótkiej informacji przekazanej przez przedstawiciela Ecco.
- Firma Ecco Emea Sales SE Spółka Europejska Oddział w Polsce podjęła decyzję o zmianie sposobu wyszukiwania partnerów handlowych oraz punktów sprzedaży na bardziej selektywny, bazujący głównie na aktualnych klientach firmy - informuje Monika Zińczuk, indoor sales representative.

Może to oznaczać, że z franczyzowej oferty Ecco nie będzie mógł skorzystać każdy przedsiębiorca dysponujący odpowiednią kwotą inwestycji i atrakcyjnym lokalem. Rekrutacja partnerów biznesowych może mieć charakter wewnętrzny. Franczyzobiorcami mogliby wtedy zostać właściciele już współpracujących z Ecco sklepów multibrandowych albo dystrybutorzy duńskiego obuwia na terenie naszego kraju. Trochę inną ścieżkę rozwoju wybrał kilka lat temu Mix Electronics. W przypadku sklepów RTV/AGD partnerami najczęściej zostawali dotychczasowi kierownicy sklepów własnych.

(dw)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.