13.01.2014

Grill na starówce i w galerii

7th Street Bar&Grill przygotowuje do otwarcia kolejne restauracje serwujące dania kuchni amerykańskiej.

7th Street Bar&Grill całkiem niedawno informowało o otwarciach dwóch lokali w Zabrzu i Olsztynie. Tym samym sieć zakończyła ubiegły rok z sześcioma restauracjami. Wraz z początkiem nowego roku zapowiadane kolejne otwarcia. Nowe restauracje pojawią się w Słupsku, Olkuszu i Gdyni, ale wszyscy, którzy chcą zjeść amerykańskie potrawy, m.in. grillowana karkówka, żeberka w sosie musztardowo-miodowym, burgery oraz kawałki kurczaka w chrupiącej panierce, będą musieli na nie jeszcze trochę poczekać.

Klienci w restauracji 7th Street. Fot. 7th Street

7th Street Bar&Grill poszukuje lokali m.in. w Warszawie i Krakowie. Na ten rok sieć zapowiada 12-15 otwarć. Na restaurację trzeba przeznaczyć od 150 do 450 tys. zł.

- Otwarcie restauracji w Słupsku i Olkuszu zaplanowane jest na koniec trzeciego kwartału 2014 roku, natomiast otwarcie restauracji w Gdyni w połowie IV kwartału – mówi Łukasz Błażejewski, odpowiedzialny za rozwój sieci 7th Street Bar&Grill. - Restauracja w Słupsku znajduje się w Centrum Handlowym Jantar w strefie przyległej do food court, w Gdyni wybrane zostało niedawno otwarte Centrum Handlowe Riviera, która jest obecnie największym centrum handlowym na Pomorzu. Restauracja w Olkuszu zlokalizowana będzie w samym sercu olkuskiego rynku, który niedawno został zrewitalizowany.

Franczyzobiorcy 7th Street otrzymują od właściciela marki wsparcie w negocjacjach umowy najmu, biorą udział w szkoleniu na temat sposobu przygotowania potraw. Mają także zapewnioną ciągłość dostaw 80 proc. towarów spożywczych niezbędnych do przygotowania dań. W ramach umowy franczyzowej istnieje możliwość nieodpłatnego użyczenia sprzętu gastronomicznego i wyposażenia lokalu o wartości 20 tys. zł.
- Zgłaszają się do nas właściciele lokali oraz zarządcy centrów handlowych z informacją o wolnych lokalach i jeżeli franczyzobiorca jest z danego miasta, przedstawiamy mu propozycję konkretnej lokalizacji – dodaje Łukasz Błażejewski.

(mak)