22.05.2002

Preem ma kłopoty

Preem albo się wycofa albo sprzeda swoje stacje

Rzeczpospolita potwierdza doniesienia o kłopotach szwedzkiego koncernu Preem. Posiada on sieć około 90 stacji benzynowych. Coraz bardziej prawdopodobna jest możliwość wycofania się koncernu z polskiego rynku. Wykazuje on zbyt duże straty.

Jedną z opcji jest wycofanie się z rynku albo sprzedaż naszych aktywów - powiedział szef operacji zagranicznych, Lars Larsson. Od dwóch lat ponosimy straty na polskim rynku i mamy na nim kłopoty.

Od kilku lat Preem bezskutecznie zabiega o pozwolenie na budowę własnego terminalu paliwowego na wybrzeżu, narzeka też na marże i spadający popyt na paliwa. Firma nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji co do przyszłości inwestycji w Polsce, ale może ona zapaść w ciągu miesiąca.

Preem zaopatruje swoje stacje w paliwo Rafinerii Gdańskiej, z którą podpisał w marcu umowę na zakup 250 mln litrów. Stąd spekulacje co do możliwości odkupienia szwedzkich stacji przez gdańską spółkę. Jeśli jednak doszłoby do transakcji, to nie wcześniej niż po zakończeniu prywatyzacji RG.

Preem pod względem liczby posiadanych stacji nie należy do liderów wśród zagranicznych firm paliwowych działających na polskim rynku; najwięcej dotychczas zainwestowały Shell, BP i Statoil. Jeśli szwedzka firma się wycofa już czwartą, która podjęła taka decyzję .Do tej pory zrobiły to amerykański koncerny Texaco i Amoco oraz włoski Agip. Wszystkie sprzedał swoje stacje innym koncernom.

Więcej: Rzeczpospolita, "Ekonomia i rynek", 22 maja 2002.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0