Preem ma kłopoty

Środa
22.05.2002
Preem albo się wycofa albo sprzeda swoje stacje
 
Rzeczpospolita potwierdza doniesienia o kłopotach szwedzkiego koncernu Preem. Posiada on sieć około 90 stacji benzynowych. Coraz bardziej prawdopodobna jest możliwość wycofania się koncernu z polskiego rynku. Wykazuje on zbyt duże straty.

Jedną z opcji jest wycofanie się z rynku albo sprzedaż naszych aktywów - powiedział szef operacji zagranicznych, Lars Larsson. Od dwóch lat ponosimy straty na polskim rynku i mamy na nim kłopoty.

Od kilku lat Preem bezskutecznie zabiega o pozwolenie na budowę własnego terminalu paliwowego na wybrzeżu, narzeka też na marże i spadający popyt na paliwa. Firma nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji co do przyszłości inwestycji w Polsce, ale może ona zapaść w ciągu miesiąca.

Preem zaopatruje swoje stacje w paliwo Rafinerii Gdańskiej, z którą podpisał w marcu umowę na zakup 250 mln litrów. Stąd spekulacje co do możliwości odkupienia szwedzkich stacji przez gdańską spółkę. Jeśli jednak doszłoby do transakcji, to nie wcześniej niż po zakończeniu prywatyzacji RG.

Preem pod względem liczby posiadanych stacji nie należy do liderów wśród zagranicznych firm paliwowych działających na polskim rynku; najwięcej dotychczas zainwestowały Shell, BP i Statoil. Jeśli szwedzka firma się wycofa już czwartą, która podjęła taka decyzję .Do tej pory zrobiły to amerykański koncerny Texaco i Amoco oraz włoski Agip. Wszystkie sprzedał swoje stacje innym koncernom.

Więcej: Rzeczpospolita, "Ekonomia i rynek", 22 maja 2002.
Rzeczpospolita

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

18 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Prezent na dzień dziecka

Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Dziękuję za informacje! Szukałem i nie mogłem znaleźć. Pomogłeś mi! dqfansurvey

55 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018