12.01.2014

Uzależnieni od biznesu

Przez ostatnie cztery lata liczba użytkowników e-papierosów w Polsce wzrosła 10-krotnie. Jak ten trend wykorzysta Smooke.pl?

Według Stowarzyszenia na Rzecz E-palenia STEP sprzedaż e-papierosów w takich krajach jak Polska, Niemcy, Wielka Brytania i Grecja rośnie co roku o kilkadziesiąt procent. Nowy produkt zaczął zyskiwać popularność po wprowadzeniu zakazu palenia w pomieszczeniach. E-papierosy stały się wygodną alternatywą dla osób, którym prawo przeszkadza w swobodnym paleniu. Na korzyść e-papierosa przemawiała również cena. Palacz, który dziennie pali mniej, więcej pół paczki na swój nałóg musi wydać ok. 40 zł tygodniowo. - E-papieros jest wydatkiem jednorazowym. W sklepie Smooke.pl kosztuje od 40 do 250 zł w zależności od pojemności baterii oraz zastosowanego rozwiązania w elemencie grzewczym. Stałym wydatkiem jest liquid, czyli płyn do e-papierosów o różnych smakach oraz grzałki. Umiarkowani palacze zużywają ok. 10 ml liquidu tygodniowo, co wiąże się z wydatkiem ok. 12 zł oraz 1 grzałkę raz na 3-4 tygodnie (9 zł). To ok. 63 proc. mniej kosztów, w porównaniu z wydatkiem na zwykłe papierosy – mówi Paweł Zieliński, właściciel sieci sklepów Smooke.pl.

Klient w sklepie z e-papierosami Smooke.pl Fot. Smooke.pl

Placówki Smooke.pl powstają w miastach od 50 do 100 tys. mieszkańców. Najlepszą lokalizacją są osiedla mieszkaniowe z łatwym dostępem do komunikacji miejskiej i parkingiem.

Ponadto e-papierosy są obojętne dla otoczenia pod względem zapachu i wpływu na zdrowie. Dzięki temu liczba zwolenników e-palenia jest coraz większa. W 2013 roku sieć Smooke.pl zwiększyła obrót w swoich sklepach o ok. 10 proc. w stosunku do roku wcześniejszego. Przybywa również jej placówek. Obecnie, po trzech latach obecności na rynku, Smooke.pl liczy pięć sklepów własnych i 16 franczyzowych. Na 2014 rok zaplanowane jest otwarcie 15 sklepów na licencji i trzech własnych. W ciągu dwóch lat ma ich być 50. – Rośnie zainteresowanie sprzedażą e-papierosów. Ludzie dostrzegają potencjał rynku i rosnący popyt na nowy produkt. Na przełomie 2013 i 2014 roku otworzyliśmy trzy sklepy franczyzowe i jeden własny – dodaje Paweł Zieliński.

Koszt przygotowania do otwarcia sklepu Smooke.pl wynosi od 10 do 15 tys. zł. Kwota obejmuje wyposażenie lokalu w meble, reklamę zewnętrzną i wewnętrzną, sprzęt oraz oprogramowanie. Dodatkowy koszt wiąże się z zakupem asortymentu. Wynosi on ok. 13 tys zł. Firma udziela jednak franczyzobiorcy 30-dniowego kredytu kupieckiego oraz 14-dniowego terminu płatności za każde dodatkowe zamówienie towaru. Ponadto partnerzy Smooke.pl biorą udział w dwutygodniowym szkoleniu z zakresu technik sprzedaży, wiedzy o rynku e-papierosów oraz know-how firmy. Franczyzobiorcy korzystają również ze wsparcia marketingowego, m.in. pozycjonowania w wyszukiwarce Google. Zwrot inwestycji, według przedstawicieli sieci, następuje mnie więcej po upływie roku.

(mk)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0