20.01.2014

Do pieniędzy należy mieć szacunek...

...zarówno przy ich zarabianiu, jak i wydawaniu - mówi Mirosław Plak, trener biznesu z firmy Avenhansen.

Czy zarabianie pieniędzy powinno być główną motywacją do robienia biznesu?
Celem prowadzenia własnej firmy jest osiąganie zysków – to nie ulega wątpliwości. Natomiast działanie z myślą wyłącznie o materialnym wynagrodzeniu trudno uznać za właściwe. Zakładając biznes, skupmy się przede wszystkim na jak najlepszym wykonywaniu swojej pracy. Pieniądze pojawią się później, jako skutek dobrze prowadzonej działalności.

Mirosław Plak, trener biznesu AVENHANSEN Fot. AVENHANSEN

Warto sobie zapisać konkretną kwotę, do której chcemy dojść i co jakiś wracać do niej myślami.
Mirosław Plak, trener biznesu z firmy Avenhansen

A co pan myśli o technikach automotywacyjnych, które mówią, by jak najczęściej wyobrażać sobie kwoty, które chcemy zarobić? I do tego zawsze nosić przy sobie sporą gotówkę, by pozostawać w bliskości pieniędzy?
Z tym noszeniem gotówki to już może przesada, zwłaszcza, że jeśli osiągniemy pewien poziom zamożności, to szybko przyzwyczajamy się do wyższego standardu życia i wydawania większych kwot. Natomiast nic nie jest nam dane raz na zawsze i ewentualne obniżenie statusu materialnego może być trudnym doświadczeniem. Co do wizualizacji zysków, to jak najbardziej warto stosować tą technikę, np. zapisać konkretną kwotę, do której chcemy dojść, aby mieć ją stale przed oczami. Niestety, często brakuje ludziom motywacji, by realizować plany. Dlatego w biznesie tak ważna jest konsekwencja i dyscyplina. Konsekwentne i zdyscyplinowane działanie może bowiem zdziałać cuda.

Cytując kultowy filmowy slogan: czy chciwość jest dobra?
Nie. Chciwość nie jest dobrym doradcą. Pogoń za pieniądzem jest niebezpieczna, bo może wyprzeć etykę. A to ona jest dla biznesu najlepszym zabezpieczeniem i buduje trwałą wartość firmy. Nie wszystkie działania bowiem bezpośrednio przekładają się na zysk. Część działań, które np. budują wizerunek firmy, dla niektórych osób mogą w krótkiej perspektywie wydawać się niepotrzebnym kosztem, jednak w skali długoterminowej okażą się dobrą, procentującą w przyszłości inwestycją. Nastawienie wyłącznie na zysk to droga na skróty. Do pieniądza należy mieć szacunek – zarówno przy jego zarabianiu, jak i wydawaniu.

Rozmawiał (gum)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0