Wielu właścicieli aptek przekonało się, że dzięki franczyzie mogą osiągnąć więcej niż w pojedynkę.
Ewa Wasiak-Zasada, wiceprezes DOZ SA
Wtorek
28.01.2014
- Dzięki franczyzie można osiągnąć więcej. Chcemy rocznie pozyskiwać około 100 aptek - zapowiada Ewa Wasiak-Zasada, wiceprezes DOZ SA.
 

W 2014 roku po raz kolejny, ale i ostatni, zostanie obniżona marża hurtowa na leki. Czy to oznacza przełom na rynku aptek?
Zgodnie z ustawą refundacyjną od 2012 roku marża została obniżona z 7 do 5 proc. w 2014 roku. Jako pierwsze odczują to hurtownie, a potem apteki i pacjenci. Jeśli apteka nie będzie odpowiednio zaopatrzona, straci pacjentów, a to przełoży się na jej sprzedaż i płynność finansową. Dzisiaj przy niskich marżach i niskiej rentowności bardzo trudno skupić się na tym co najważniejsze, czyli obsłudze pacjenta. Dlatego w Aptekach Dbam o Zdrowie dążymy do tego, żeby zdjąć część tych obowiązków z farmaceuty, aby jak najwięcej czasu mógł poświęcić pacjentowi.

Jakie argumenty przekonują farmaceutów do przystąpienia do sieci franczyzowej?
Franczyza daje gotowy model zarządzania apteką. Wykorzystując nasze doświadczenia przekazujemy franczyzobiorcy całe know-how. Zapewniamy szkolenia, oferujemy system motywacyjny, na który nie stać prywatnego farmaceuty. Franczyzobiorca, który najczęściej jest też kierownikiem apteki, zajmuje się sprawami farmaceutycznymi, bo jest od tego specjalistą. Sam kompletuje zespół i decyduje o premiach dla personelu. W sprawach biznesowych pomaga mu menedżer mikrorynku z ramienia sieci, który może doradzić, jak prowadzić aptekę, tzn. jak zmniejszyć koszty, zwiększyć sprzedaż, czy poprawić marżę. Dzięki nam nie musi prowadzić negocjacji z producentami, zastanawiać się, z kim podpisać najkorzystniejszą umowę na usługi w aptece czy tworzyć własnych rozwiązań marketingowych.

Jakie plany rozwoju na 2014 rok ma sieć Dbam o Zdrowie?
Będziemy kontynuować rozwój sieci naszych placówek, ale bardzo rozważnie. Celujemy w wybrane lokalizacje, które podniosą wartość sieci. Ten rozwój może być nieco mniej spektakularny, ale bezpieczniejszy dla biznesu. Chcemy rocznie pozyskiwać ok. 100 aptek.

(kk)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Psychoterapia

Cześć, korzystał ktoś z psychoterapeuty albo był na jakiejś psychoterapii ? Mnie zanteresowała opcja psychoterapia gestalt warszawa wilanów jest to dość ciekawa...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Optyk ma różowe okulary

Dobry optyk to taki który rozumie swojego pacjenta. Dlatego warto dobrze wybrać salon optyczny. Ja korzystam z oferty optyk olsztyn

22 wypowiedzi
ostatnia 19.06.2018
Witaminowe eldorado

Witam serdecznie. Co sądzicie na temat tego czy witamina d3 jest potrzebna w diecie. Tak się zastanawiam bo widzę że jest teraz szał na różnego rodzaju suplementy, a tej...

1 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Własny biznes w Anglii

Jeśli mieszkasz i prowadzisz działalność w Anglii oraz korzystasz z usług doradczych to zapraszam na stronę http://accountancy4you.com/pl/. Accountancy 4 You to polskie...

28 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Preparaty odchudzające

Do takich preparatów lepiej jest jednak podejść z pewnym dystansem. Jednym z najlepszych wyjść jest jak dla mnie na chwilę obecną dieta odchudzająca w postaci...

31 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Salon optyczny: Biznes, który wpada w oko

Myślę, ze zdecydowanie warto się z tym zapoznać! --- http://specjalistka-ortodonta.pl/

6 wypowiedzi
ostatnia 12.06.2018
Optyk ma różowe okulary

Sklepy optyczne stacjonarne maja sens ponieważ wiele osób nie wie w jakich okularach będzie się dobrze czuło. I na miejscu może sobie przymierzyć wiele par, zorientować...

22 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
impossible game

I'm delighted with your site, nowhere else did I find so much useful and up-to-date information 192.168.O.1

5 wypowiedzi
ostatnia 07.06.2018