28.01.2014

Z franczyzodawcą łatwiej

- Dzięki franczyzie można osiągnąć więcej. Chcemy rocznie pozyskiwać około 100 aptek - zapowiada Ewa Wasiak-Zasada, wiceprezes DOZ SA.

W 2014 roku po raz kolejny, ale i ostatni, zostanie obniżona marża hurtowa na leki. Czy to oznacza przełom na rynku aptek?
Zgodnie z ustawą refundacyjną od 2012 roku marża została obniżona z 7 do 5 proc. w 2014 roku. Jako pierwsze odczują to hurtownie, a potem apteki i pacjenci. Jeśli apteka nie będzie odpowiednio zaopatrzona, straci pacjentów, a to przełoży się na jej sprzedaż i płynność finansową. Dzisiaj przy niskich marżach i niskiej rentowności bardzo trudno skupić się na tym co najważniejsze, czyli obsłudze pacjenta. Dlatego w Aptekach Dbam o Zdrowie dążymy do tego, żeby zdjąć część tych obowiązków z farmaceuty, aby jak najwięcej czasu mógł poświęcić pacjentowi.

Ewa Wasiak-Zasada, wiceprezes DOZ SA Fot. Apteki Dbam o Zdrowie

Wielu właścicieli aptek przekonało się, że dzięki franczyzie mogą osiągnąć więcej niż w pojedynkę.
Ewa Wasiak-Zasada, wiceprezes DOZ SA

Jakie argumenty przekonują farmaceutów do przystąpienia do sieci franczyzowej?
Franczyza daje gotowy model zarządzania apteką. Wykorzystując nasze doświadczenia przekazujemy franczyzobiorcy całe know-how. Zapewniamy szkolenia, oferujemy system motywacyjny, na który nie stać prywatnego farmaceuty. Franczyzobiorca, który najczęściej jest też kierownikiem apteki, zajmuje się sprawami farmaceutycznymi, bo jest od tego specjalistą. Sam kompletuje zespół i decyduje o premiach dla personelu. W sprawach biznesowych pomaga mu menedżer mikrorynku z ramienia sieci, który może doradzić, jak prowadzić aptekę, tzn. jak zmniejszyć koszty, zwiększyć sprzedaż, czy poprawić marżę. Dzięki nam nie musi prowadzić negocjacji z producentami, zastanawiać się, z kim podpisać najkorzystniejszą umowę na usługi w aptece czy tworzyć własnych rozwiązań marketingowych.

Jakie plany rozwoju na 2014 rok ma sieć Dbam o Zdrowie?
Będziemy kontynuować rozwój sieci naszych placówek, ale bardzo rozważnie. Celujemy w wybrane lokalizacje, które podniosą wartość sieci. Ten rozwój może być nieco mniej spektakularny, ale bezpieczniejszy dla biznesu. Chcemy rocznie pozyskiwać ok. 100 aptek.

(kk)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0