24.05.2002

Kolporter kupuje Jard-Press

Kolporter, największy prywatny dystrybutor prasy, kupił 18 procent akcji swojego konkurenta

Umowa przewiduje, że Kolporter dokupi pozostałą część akcji warszawskiej firmy, gdy Urząd Ochrony konkurencji i Konsumentów wyrazi zgodę na tę transakcję.

Kielecka spółka, która jest największym prywatnym kolporterem prasy i zajmuje drugie miejsce na tym rynku (po Ruchu) o zawartej we wtorek umowie poinformowała wczoraj tj.23 V. Nie ujawniła jednak kwoty transakcjami bliższych szczegółów planu wspólnego rozwoju obu firm.

Maciej Topolski, rzecznik kolportera zapewnia, że nie chodzi o przejęcie Jard-Press. Jednak planowana umowa ma zapewnić Kolporterowi 100 procent kapitału zakładowego warszawskiej spółki. Jednakże nawet powstały po połączeniu podmiot będzie miał wciąż mniej prasowego rynku niż Ruch którego udział szacowany jest na około 50 procent. Połączenie zaowocuje około 38 procentami(w czym udział kolportera wynosi szacunkowo 30 procent).

Kolporter zaopatruje w prasę blisko 17 tysięcy punktów sprzedaży, w tym większość sieci hipermarketów i stacji benzynowych. Rozwija również sieć własnych saloników prasowych, których ma już około 220.
Jard-Press jest mniejszą firmą, raczej regionalną a nie o zasięgu ogólnopolskim. Obsługuje 3,3 tysiąca punktów sprzedaży i 4,5 tysięcy prenumeratorów. Maciej Topolski podkreśla, że warszawska spółka ma bardzo dobrą opinię wśród kontrahentów i silną pozycję w centralnej i północno- wschodniej Polsce, uzupełnia ona ofertę Kolportera.

Więcej: Rzeczpospolita, "Ekonomia i Rynek", 24 maja 2002

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0