14.02.2014

Lato w zimie

Turyści już myślą o wakacjach pod palmami, a właściciele biur podróży MyTravel zaczynają liczyć przyszłe zyski.

Najgorsze czasy turystyka na szczęście ma już za sobą. Polacy znów podróżują korzystając przy tym z usług biur podróży. Według szacunków Active Group, w pierwszym półroczu 2013 za granicę wyjechało 6,5 proc. więcej niż rok wcześniej, a około połowa z nich podróżowała w celach turystyczno-wypoczynkowych. Właściciele biur podróży liczą, że w tym roku będzie jeszcze lepiej. Finansowe żniwa w branży turystycznej dopiero nadchodzą, bo najwięcej wycieczek odbywa się w miesiącach wakacyjnych, dlatego wiosna to najlepsza pora na biznesowy start w turystyce.

Biuro podróżmy My Travel Fot. My Travel

Pod logo MyTravel działa 47 biur podróży.

- Zimowe wyjazdy nie są wśród Polaków zbyt popularne, ale rodacy są coraz bardziej zapobiegliwi i w miesiącach zimowych kupują wakacje letnie dla siebie i swojej rodziny. To pokazuje zmianę mentalności Polaków, którzy jeszcze dwa, trzy lata temu szukali wycieczek last minute, teraz o wiele częściej decydują się na oferty first minute – mówi Damian Ozga, prezes zarządu Evip Group, właściciela sieci biur podróży MyTravel.

Sukces biura podróży opiera się na dwóch filarach. Pierwszym z nich jest lokalizacja, a drugim zaangażowani pracownicy. Sieć MyTravel otwiera swoje placówki w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszego – w galeriach handlowych i centrach miast. Optymalna powierzchnia biura podróży to 25-30 m2. Lokal musi mieć dużą witrynę, w której można wyeksponować promowane oferty wycieczek.

Przyszły franczyzobiorca sieci MyTravel musi zapłacić za przystąpienie do sieci 10 tys. zł. Opłata miesięczna to 10 proc. prowizji zarobionej przez biuro podróży. Franczyzobiorca musi też zapłacić za utrzymanie systemów rezerwacyjnych i CRM oraz rozliczenia między touroperatorami i biurem. Miesięczna opłata kształtuje się na poziomie 300 zł. Zanim franczyzobiorca zacznie prowadzić własne biuro podróży w sieci MyTravel przechodzi 3-dniowe szkolenie, na którym przygotowuje się do otwarcia i prowadzenia biura podróży. Każdy z partnerów otrzymuje również projekt aranżacji biura oraz materiały reklamowe.

(mak)