22.02.2014

Google w skali mikro

iPowiat.pl to jedna z nielicznych propozycji biznesu internetowego na licencji.

Biznes na miarę wyszukiwarki Google trudno będzie powtórzyć. Jest jednak alternatywa dla przedsiębiorców zainteresowanych poprowadzeniem firmy internetowej - iPowiat.pl. Twórczynią konceptu jest Beata Sokołowska, która wyszła z założenia, że na rynku wyszukiwarek internetowych jest jeszcze wiele do zrobienia. Jej pomysł to lokalna wyszukiwarka internetowa, która na podstawowym poziomie dotyczy tylko jednego regionu (powiatu lub dzielnicy) z możliwością wyszukiwania wyników z sąsiednich regionów. iPowiat.pl jest systemem zawierającym informacje o firmach, usługach, promocjach i wyprzedażach, bezpłatne ogłoszenia drobne wraz z informacjami o bieżących wydarzeniach i imprezach w najbliższej okolicy użytkownika.

Zdjęcie portalu iPowiat.pl. Fot. iPowiat.pl

Wysokość opłat bieżących franczyzodawca określił na poziomie 20-25 proc. wartości obrotu, w zależności od jego wysokości osiągniętej w danym miesiącu. Brak jednak opłaty marketingowej.

- Nasza strategia jest odwrotna niż w przypadku globalnych wyszukiwarek, które najpierw obejmowały zasięgiem terytorium kraj, a potem zaczęły uwzględniać lokalne rynki. Zakładamy, że użytkownik będzie szukał produktu lub usługi możliwie najbliżej swojego miejsca zamieszkania – wyjaśnia Beata Sokołowska.

Pojedyncza licencja na iPowiat.pl ogranicza się do obszaru powiatu lub dzielnicy miasta. Według Beaty Sokołowskiej, ten stosunkowo niewielki obszar pozwala na bardzo dokładne spenetrowanie rynku usługodawców i punktów handlowych, a tym samym zaoferowanie użytkownikowi najbardziej precyzyjnej na rynku informacji dotyczącej wybranego obszaru. Z drugiej strony lokalni przedsiębiorcy otrzymują pewność, że informacja o ich firmie dotrze do najbardziej pożądanej grupy docelowej zamieszkującej najbliższą okolicę.

Pomysł narodził się trzy lata temu, a od kilku miesięcy, jest gotowy do rozwoju przez franczyzę. Dziś firma liczy dwie jednostki własne i cztery franczyzowe. Obejmują one powiat garwoliński, piaseczyński, otwocki, miński i płoński oraz trzy dzielnice Warszawy – Wesołą, Ursynów i Wawer. Przewidywana kwota inwestycji w iPowiat to 10 tys. zł. W kwocie tej zawiera się opłata wstępna – 8 tys. zł.

(emka)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Marcin Kaleta

doradca we franczyzie
Napisz do autora