27.02.2014

Elastyczne standardy

Restauracje McDonald’s powstają nie tylko w galeriach i przy ulicach. Wśród lokalizacji znajduje się także samolot, statek i pustynia...

Pierwsza restauracja McDonald's została założona w 1940 roku w Kalifornii w USA przez braci Richarda i Maurice’a McDonaldów. 13 lat później rozpoczęto sprzedaż licencji franczyzowej, a w 1992 roku ruszyła pierwsza sieciowa restauracja w Polsce. Do tej pory nad Wisła powstało 331 fast foodów, w tym 199 prowadzą franczyzobiorcy. Często są to multibiorcy zarządzający trzema, czterema lokalami. Wyszukiwaniem miejsc na nowe restauracje i ich budową zajmuje się wyłącznie McDonald's. Franczyzodawca kupuje, najmuje bądź dzierżawi nieruchomości oraz inwestuje w budowę nowego lub adaptację istniejącego lokalu. Franczyzobiorca jest wyłącznie operatorem restauracji McDonald’s.

Restauracja McDonald\'s w Warszawie.

Pierwsza polska restauracja McDonald’s powstała w centrum Warszawy przy ulicy Świętokrzyskiej. Działa tam do dziś. Umowy franczyzowe na poprowadzenie własnego lokalu pod amerykańskim szyldem podpisywana jest na 20 lat, a koszt inwestycji w biznes może wynieść nawet 3 mln zł.

W Polsce restauracje otwierane są w centrach handlowych, centrach miast, przy drogach wylotowych oraz przy autostradach. Jednak w innych krajach standardy dotyczące doboru lokalizacji dostosowane są do architektury danego miasta i kraju. I tak na przykład w nowozelandzkiej miejscowości Taupo lokal znajduje się w starym, uziemionym samolocie. Natomiast bar w Las Vegas mieni się kolorowymi neonami, które wpisują się w nowoczesną architekturę światowej stolicy hazardu. Inaczej restauracja została zaaranżowana w jednym z bardziej znanych mediolańskich zabytków - w Galerii Vittorio Emanuele II. W tym przypadku nie było mowy o neonach, bo nie pozwalał na to charakter powstałego 150 lat temu pasażu handlowego.

Z kolei w egipskim Asuanie lokal znajduje się nad samym Nilem, a w St. Louise na statku przycumowanym do brzegu rzeki Mississippi. W Chinach BigMaca można kupić nawet w małej budce, a w Irlandii w budynku przypominającym tradycyjną karczmę. Złote Łuki powstały również na izraelskiej pustyni Negew. W Nowym Meksyku, w Roswell, miejscowości znanej z lądowania UFO, lokal działa w obiekcie przypominającym statek kosmiczny.

(dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0