09.03.2014

Dobry moment na firmę

Optymistyczne prognozy ekonomistów to nie wszystko. O sprzyjających warunkach do założenia firmy opowiada Adam Głos, prezes Tax Care.

Czy teraz jest dobry moment, żeby założyć firmę?
Polska gospodarka zaczyna przyspieszać. Prognozy GUS-u i Rady Polityki Pieniężnej są optymistyczne, a nastroje społeczeństwa zmieniają się na lepsze. W 2008 roku, kiedy byliśmy na szczycie hossy gospodarczej, nastawienie przedsiębiorców do zakładania biznesu było bardzo pozytywne. Ludzie mieli poczucie, że wszystko się uda, a własny biznes będzie przynosić zyski. Później przyszło spowolnienie, a przedsiębiorcy zaczęli zmagać się z kryzysem. Dziś optymistyczne prognozy ekonomistów zaczynają udzielać się również przedsiębiorcom. Rośnie poziom konsumpcji i inwestycji, ludzie przestają zaciskać pasa. W tej chwili analitycy mówią o wzrostach PKB na poziomie około 3 proc. w 2014 roku.

Adam Głos, prezes Tax Care Fot. Tax Care

Ze statystyk wynika, że w ubiegłym roku założono ponad 350 tysięcy firm. Prawie 90 proc. z nich to indywidualna działalność gospodarcza.
Adam Głos, prezes firmy doradczej Tax Care.

Osoby zakładający działalność często robią to, ponieważ nie mogą znaleźć etatowej pracy. Jeśli nie mają stałej pracy, to skąd wezmą pieniądze na start firmy?
Przedsiębiorcy zazwyczaj pozyskują środki z dwóch źródeł. Po pierwsze od bliskich, rodziny, przyjaciół. Po drugie korzystają z systemu bankowego. Warto jednak pamiętać, że około 70 proc. mikroprzedsiębiorców nigdy nie korzystało z kredytów i pożyczek bankowych. Przyczyną może być to, że sektor bankowy nie rozumie specyfiki działania tzw. „małego biznesu”. Niewielu startujących przedsiębiorców może liczyć na kredyt bez tzw. historii kredytowej lub bez konkretnych przychodów. Pamiętajmy, że rozmawiamy przede wszystkim o indywidualnej działalności gospodarczej. Same koszty założenia firmy nie są duże. Niektórym do prowadzenia biznesu wystarczy laptop i biurko ustawione w domowym pokoju.

Jakie formy finansowania są najpopularniejsze wśród przedsiębiorców?
Warto pamiętać, że pożyczki i kredyty to nie wszystko. Można ubiegać się o środki z Unii Europejskiej. Trzeba pamiętać też o leasingu, który jest jednym z najbardziej dostępnych rozwiązań, dla małych firm. W leasing można wziąć nie tylko samochód, ale również maszyny, urządzenia takie jak komputery, drukarki, aparaty fotograficzne, rzadziej nieruchomości. Niezłym rozwiązaniem jest faktoring. Kiedyś był niedostępny dla małych przedsiębiorców. Teraz to się zmieniło. Można dostać faktoring przy stosunkowo małej liczbie kontrahentów i dość niskich obrotach (wystarczy kilka tysięcy złotych, a nie kilkanaście).

rozmawiał (dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0