24.03.2014

Z bliska lepiej widać

O lokalnej wyszukiwarce internetowej i roli administratora-franczyzobiorcy opowiada Beata Sokołowska, twórczyni konceptu iPowiat.pl.

iPowiat jest jedną niewielu franczyz internetowych na rynku. Ten biznes to efekt pani rozczarowania tradycyjnymi wyszukiwarkami?
Wielokrotnie marnowałam czas na szukaniu czegoś w sąsiedztwie przy pomocy globalnej wyszukiwarki. Uznałam, że globalnie warto myśleć, ale szukać lepiej będzie lokalnie – po prostu z bliska lepiej widać. Mechanizm naszej wyszukiwarki zaczyna szukanie od najbliższego sąsiedztwa, a kończy na nieco dalszej okolicy. Zakładamy bowiem, że użytkownik będzie szukał produktu lub usługi możliwie najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Dzięki temu nasze rozwiązanie jest znacznie bardziej precyzyjne i aktualne. Moje ówczesne przemyślenia potwierdzają obecne ruchy potentatów internetowego biznesu. Globalne wyszukiwarki zaczynają interesować się lokalnymi rynkami. My już tam jesteśmy. Uznałam też, że franczyza będzie właściwą strategią rozwoju ze względu na bardzo klarowny podział terytorialny – jedna licencja to jeden powiat lub jedna dzielnica. Atutem jest również kwota inwestycji zamykająca się w kwocie ok. 10 tys. zł. Dzisiaj mamy już 4 jednostki franczyzowe i dwie własne. Prowadzimy też kolejne rozmowy.

Beata Sokołowska, właścicielka iPowiat Fot. iPowiat

W ramach sieci iPowiat działają cztery jednostki franczyzowe i dwie własne
Beata Sokołowska, twórczyni konceptu iPowiat.pl.

Na czym polega praca franczyzobiorcy?
Rolą franczyzobiorcy jest przeszukiwanie lokalnego rynku pod kątem reklamodawców, czyli firm świadczących usługi na terenie danego powiatu czy dzielnicy. Drugi aspekt franczyzy iPowiat.pl to zarządzanie portalem i dbanie o precyzję i trafność wyszukiwania oraz niedopuszczanie do zaśmiecania wyszukiwarki przypadkowymi wpisami – z nazbyt oddalonych lokalizacji lub niespójnych z poszukiwaną usługą. Cały czas dbamy bowiem o trafność wyszukiwania, która jest jedną z naszych przewag.

Jakie warunki musi spełnić wasz franczyzobiorca?
Oczekujemy między innymi posiadania samochodu, laptopa z dostępem do internetu oraz telefonu komórkowego. Wśród osobistych predyspozycji pojawiają się przedsiębiorczość i komunikatywność.

Rozmawiał (emka)

 

 

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0