Błędy w biznesie nie istnieją

Mieczysław Dutkowski, ekspert firmy szkoleniowej Biznes Instytut
Wtorek
25.03.2014
Nie wolno zaprzątać sobie głowy myślami, które nas powstrzymują. Zamiast negatywnych wizji myślenie pozytywne. Ono nie boli, a ułatwia życie.
 

Błędy. To ich boją się ludzie. Ja jednak nie jestem przekonany, że istnieje w biznesie coś takiego jak „błąd”. Jest tylko informacja zwrotna.  Żaden biznes nie powstał bez wielu zmian, przebudowy czy porażek. To proces rozwoju.

 Czego oczekujemy, a czego powinniśmy się spodziewać po własnej firmie? Z początku każdy przedsiębiorca ma w sobie wiele zapału i entuzjazmu. Spodziewamy się, że nasz produkt jest wspaniały i  jedyny w swoim rodzaju. Wszyscy będą chcieli go mieć i zarobimy dużo pieniędzy. Na początku wypełniają nas dobre nastawienie i wiara w produkt. Niestety, inne czynniki, takie jak misja, zespół, przywództwo,  przepływy pieniężne czy komunikacja zostają zaniedbane. Jeśli chcemy, aby nasz biznes funkcjonował, musimy zadbać o więcej niż tylko produkt.

Jak myśleć, by osiągnąć sukces? Dla mnie odpowiedź jest prosta. Myśleć  jak dziecko. Na wielką skalę. Co nam szkodzi? Myśleć tak, jakby wszystko było możliwe. Jesteśmy w  stanie osiągnąć absolutnie każdy cel,  jaki tylko przed sobą postawimy. Skoro ktoś inny dokonał czegoś wielkiego, to znaczy, że jest to również w naszym zasięgu. Bez wyjątków. Trochę pracy, zaangażowania, determinacji  i gotowe.

Nie wolno zaprzątać sobie głowy myślami, które nas powstrzymują. Zamiast negatywnych wizji – myślenie pozytywne. Ono nie boli, a ułatwia życie. Trzeba liczyć na to, że się nam uda i korzystać ze wszystkiego, co mamy w zasięgu. W bardzo trudnych sytuacjach okazuje się, że jakieś niewidzialne siły nam pomagają. Osobiście zawsze liczę na to, że uda się dojść do celu i osiągnąć sukces. Być może w czasie drogi będzie trzeba  przesiadać się, kilka razy zmieniając nasz środek transportu, otoczenie, zespół, ubrania i jedzenie, ale i tak do celu dotrzemy cali i zdrowi. Doświadczyłem tego wiele razy.

Z dystansem należy podchodzić tylko do sceptyków, wampirów emocjonalnych  i  osób, które nam doradzają. Otoczenie często wybieramy nieświadomie. Często naszymi doradcami są najbliższe osoby, nie zawsze mające wiedzę biznesową. Martwią się o nas i chcą jak najlepiej. Normalna sprawa. Pytanie tylko, na ile te rady są nam pomocne, a na ile niszczą nasz plan? To ciągłe powtarzanie: uważaj na to lub tamto, wątpliwości: „A jak coś pójdzie nie tak, to co zrobisz? Lepiej znajdź dobrą pracę”.  Czy my nie mamy własnego rozumu? Nasz mózg wystarczająco dobrze chroni nas  przed zmianą. Nie potrzeba nam dodatkowo kilku źródeł niepewności. Poradzimy sobie bez tego. 

Na koniec słowo otuchy. Pierwszy krok jest najtrudniejszy. Wejdź na pierwszy stopień,  a ukażą ci się kolejne. Wszechświat sprzyja odważnym. Cały czas nas testuje. Walcz do końca i nigdy się nie poddawaj.  Zrób swój pierwszy krok dziś,  bo to jest najlepszy czas na start. 

Mieczysław Dutkowski


Mieczysław Dutkowski

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Sklep muzyczny

Cześć, znalazłem fajny sklep muzyczny Tryton Music , można w nim przez internet zamawiać potrzebne nam rzeczy różne sprzęty oraz inne. Szeroki asortyment sklepu można...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Musisz pamiętać o wielu rzeczach. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Jeśli chcesz działać w branży IT to kup sprzęt, jeśli e-commerce to zainwestuj w...

94 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Congrats on having such well managed site! It has good looks and contains informative content as well.We are an online platform where students check & write reviews for...

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018