Koncert najemców w Serenadzie

Centrum Handlowe Serenada obejmie swoim zasięgiem milion mieszkańców Krakowa i okolic. Na powierzchni 42 tys. m2 najemcy będą mieli do dyspozycji 170 lokali.
Grzegorz Latała, dyrektor ds. leasingu w Mayland Real Estate
Wtorek
08.04.2014
Mieszkańcy dużych miast, takich jak Kraków, ciągle potrzebują nowoczesnych centrów handlowych. Wiedzą o tym najemcy - mówi Grzegorz Latała z firmy Mayland RE.
 

W tym roku w Krakowie rusza budowa Centrum Handlowego Serenada. Czy w stolicy Małopolski jest jeszcze miejsce na tego typu obiekt?
Pamiętajmy, że Kraków to drugie największe polskie miasto. Serenada powstanie w północnej części Krakowa – patrząc od linii Wisły. Żyje tam ok. 70 proc. mieszkańców. Serenada stanie w miejscu, które krakowianie już teraz odwiedzają, bo znajduje się tam Multikino i aquapark oraz sklep z branży dla domu i ogrodu Obi i supermarket Real. Serenada uzupełni ofertę tych obiektów, z którymi będzie dobrze skomunikowana. Chodzi zarówno o przejścia piesze jak i parkingi. Większość spośród 170 najemców galerii będą stanowiły marki odzieżowe, następnie restauracje oraz punkty usługowe. Skorzystają z nich mieszkańcy osiedli, które już istnieją w okolicy albo są dopiero na etapie budowy oraz pracownicy powstających biurowców w dzielnicy Olsza.

Czy znani są już pierwsi najemcy?
Podpisaliśmy już umowy z grupą LPP (Reserved, Cropp, House, Mohito, Sinsay) oraz Inditex (Zara, Bershka, Stradivarius, Pull&Bear, Massimo Dutti). To tzw. kotwice, które przyciągną dużą liczbę klientów. Na parterze Serenady znajdą się delikatesy Piotr i Paweł, do tej pory nieobecne w Krakowie oraz Euro RTV AGD. Pierwszy i drugi poziom zajmą sklepy odzieżowe, obuwnicze i z biżuterią. Trafią tam także najemcy z branży usługowej, w tym z gastronomii.

Jakiej wielkości lokale wybierają najemcy?
W przypadku sieci odzieżowych zauważyliśmy, że częściej wybierają lokale o większej powierzchni. Duży format ich sklepów pozwala na większą ekspozycję towaru oraz, z punktu widzenia finansowego, niższą stawkę najmu za 1 m2. Mowa tu nawet o powierzchni 800 m2. Są oczywiście najemcy, którzy boją się ryzyka – on celują w 30-80 m2. Po czasie często jednak okazuje się, że chcą powiększyć lokal. Tak było w przypadku Centrum Handlowego Riviera w Gdyni. Wtedy pojawia się jednak problem, bo sąsiednie lokale są zajęte, a poza tym rodzi to dodatkowe koszty rozbudowy i aranżacji wnętrza. W przerwie między zakupami klienci skorzystają nie tylko z oferty food courtu, ale także restauracji z obsługą kelnerską.

Jak reagują właściciele sklepów w konkurencyjnych centrach handlowych na wiadomość o nowo powstającym obiekcie w ich mieście?
Biznes ma to do siebie, że nie jest przywiązany do jednego miejsca. Niektórzy rozważają przeniesienie swojego sklepu. Tak było w przypadku Słupska, gdzie z lokalnego centrum handlowego najemcy przenieśli się do wybudowanego Centrum Handlowego Jantar odwiedzanego przez mieszkańców całego regionu. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby lokalni przedsiębiorcy równolegle prowadzili sklepy lub restauracje w kilku lokalizacjach, a w perspektywie czasu wybrali naszą lokalizację jako najnowoczesniejszą w mieście.

rozmawiał (dw)


POPULARNE NA FORUM

Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Odwiedzając salon firmowy Vizarro Toruń,mogę potwierdzić że sprzedając kolekcje garniturów dobrej jakości i dając klientom miłą i fachową obsługę można liczyć...

69 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Jaka reklama się opłaca?

My korzystamy z Embi-Marketing http://www.embi-marketing.pl/ i bardzo dobrze nam się z nimi współpracuje. To krakowska firma, działają na różnych polach, dobrze znają...

208 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

This was a shocking post. It has some look at here fundamental data on this subject. my gmail login

130 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

This was a shocking post. It has some look at here fundamental data on this subject. my gmail login

130 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Wizy do stanów

Cześć chciałem sobie ogarnąć wizy, wie jak ktoś jak to wygląda od strony praktycznej, znalazłem http://www.wizacenter.pl ponoć pomagają załatwić takie wizy i to w...

1 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Jak się zdecydujecie i chcecie porządnie wyposażyć szwalnię to dobrej jakości maszyny do szycia, stoły prasowalicze, żekazka kupicie w https://dlaszwalni.pl/ ...

69 wypowiedzi
ostatnia 23.09.2018
Biznes po stronie dobra

I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore. I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.

36 wypowiedzi
ostatnia 23.09.2018
Siłownia

Osobiście postawiłem jednak na mały basen zamiast siłowni. Polecam zerknąć, znalazłem na ten temat ciekawy artykuł...

13 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2018