Nie otwieramy punktów w dużych galeriach handlowych, gdzie wysoki jest nie tylko czynsz, ale też koszt zatrudnienia pracownika.
Lidia Żarnowska-Prętka, menedżer ds. rozwoju franczyzy OpenOptyk
Czwartek
03.04.2014
OpenOptyk unika dużych miast i centrów handlowych. Czy w kilkutysięcznym mieście da się zarobić na sprzedaży okularów?
 

Jak przystało na sieć sklepów z okularami, OpenOptyk ma wyraźną wizję rozwoju. Firma chce zagospodarować niszę, której nie zajęły jeszcze największe podmioty rynku artykułów optycznych. Popyt na okulary utrzymuje się przez cały rok na podobnym poziomie, sukces zależy więc głównie od konkurencyjności. – Stawiamy głównie na małe i średnie miejscowości, ostatnio otworzyliśmy placówki w Strzyżowie (9 tys. mieszkańców) i Łańcucie (18 tys.) na Podkarpaciu – wymienia Lidia Żarnowska-Prętka, menedżer ds. rozwoju sieci franczyzowej.

Pod logo franczyzodawca pochodzącego z Zielonej Góry działa dziewiętnaście placówek, w tym trzynaście należących do partnerów. Salony OpenOptyk powstają w całej Polsce, ale tylko w małych i średnich miastach. Firma wymaga lokalizacji punktu przy ruchliwych ulicach w centrum danej miejscowości.  – Nie otwieramy punktów w dużych galeriach handlowych, gdzie wysoki jest nie tylko czynsz, ale też koszt zatrudnienia każdego pracownika – wyjaśnia Lidia Żarnowska-Prętka. – Nasz model biznesowy zakłada niskie marże na sprzedawane artykuły. To wszystko sprawia, że ceny w naszych salonach mogą być konkurencyjne – dodaje menedżer ds. franczyzy. OpenOptyk zapewnia także franczyzobiorcom korzystne warunki współpracy z dostawcami okularów, dzięki rabatom wynegocjowanym z ich producentami. Wszystko to ma czynić ofertę franczyzową sklepów OpenOptyk atrakcyjną dla przedsiębiorców z małych miejscowości.

Na założenie sklepu z okularami potrzebujemy przynajmniej 40 tys. zł. Całość inwestycji nie powinna przekroczyć 50 tys. zł. Składają się na to koszty dostosowania lokalu, pierwsze zaopatrzenie sklepu i sprzęt medyczny. Właściciele działających salonów optycznych, którzy chcieliby dołączyć do sieci OpenOptyk, płacą połowę stawki opłaty wstępnej i miesięcznej. Franczyzobiorcy, którzy zakładają nowy salon przechodzą szkolenie w najbliższej jednostce prowadzonej przez centralę firmy. Szkolenie takie trwa dwa tygodnie. Składa się z części teoretycznej, podczas której partnerzy uczą się podstaw wiedzy o okularach i optyce, części marketingowej i sprzedażowej. W kursie mogą wziąć udział zarówno właściciele nowo otwierających się placówek, jak i ich pracownicy.

We wszystkich salonach spotkamy podobny wybór okularów. – Sprzedajemy artykuły takich producentów jak Velutti, Visionfashion czy Scorpion. Mamy kilkaset pozycji w naszej ofercie i to franczyzobiorca wybiera, które okulary i oprawki będzie miał w swoim sklepie – zwraca uwagę Lidia Żarnowska-Prętka.

(mbw)


Maksymilian Wudecki, doradca we franczyzie
Maksymilian Wudecki
doradca we franczyzie

POPULARNE NA FORUM

Prywatna przychodnia lekarska: Popyt na zdrowie

Przychodnia lekarska to dobry biznes, ale do tego trzeba mieć dobrych wyróżniających się specjalistów takich jak spotkamy w Aloe Med mój ulubiony okulista aloemed.pl

25 wypowiedzi
ostatnia 19.10.2018
Triceps.pl odżywki i suplementy

watches for men -- mens watches -- womens watches

10 wypowiedzi
ostatnia 11.10.2018
Psychoterapia

http://franchising.pl/forum

7 wypowiedzi
ostatnia 11.10.2018
Preparaty odchudzające

hej, ja ostatnio kupiłem prostownice, nie wiedziałem, że złe prostowanie może niszczyć włosy, dzięki poradom link w...

42 wypowiedzi
ostatnia 10.10.2018
Prywatna przychodnia lekarska: Popyt na zdrowie

Moim zdaniem absolutnie warto. Zgodzi się ze mną każdy, kto chociaż raz próbował dostać się na wizytę u neurochirurga na fundusz ;)

25 wypowiedzi
ostatnia 09.10.2018
Witaminowe eldorado

Dużo wutamin mają suplementy takie jak olej z czarnuszki https://sklep.spirulina.pl/produkty/olej-z-czarnuszki-egipskiej korzystam na codzień i muszę powiedzieć żę na...

9 wypowiedzi
ostatnia 02.10.2018
Wyspa handlowa z suplementami diety (G-Supplements)

Ja suplementuje się olejem z czarnego kminku zawsze w koktajlu po treningowym...

11 wypowiedzi
ostatnia 02.10.2018
Preparaty odchudzające

Podam wam link gdzie można więcej dowiedzieć się o zaletach spiruliny https://www.spirulina.pl/algi/spirulina/spirulina-wlasciwosci-ktore-potwierdzono.html

42 wypowiedzi
ostatnia 02.10.2018