05.05.2014

Z butami do Polski

Rynkiem obuwniczym nad Wisłą podzieliły się CCC i Deichmann. Czy brytyjski Shoe Zone nadepnie na odcisk konkurencji?

Według raportu ARC Rynek i Opinia przeciętny Kowalski kupuje trzy parów butów rocznie, każdą za 100-150 zł. Przed zakupem odwiedzamy średnio pięć sklepów z butami. Wśród odwiedzanych sklepów może wkrótce znaleźć się brytyjska sieć Shoe Zone. Jak donosi Drapers, magazyn poświęcony modzie, firma planuje ekspansję zagraniczną w Polsce i Hiszpanii. – To kolejny etap rozwoju naszej firmy (…) Model biznesowy przynosi naszym sklepom ciągły wzrost zysków – powiedział Anthony Smith, dyrektor generalny Shoe Zone.

Salon obuwniczy CCC.

CCC i Deichmann posiadają łącznie ok. tysiąca sklepów. Trzy na cztery z nich należą do pierwszej sieci.

Do tej pory w Irlandii i Wielkiej Brytanii pod szyldem Shoe Zone otwarto około 500 sklepów, choć w 2010 roku było ich już 900. Firma, założona w 1917 roku i zatrudniająca ponad 4 tys. osób, kładzie duży nacisk na sprzedaż internetową – co czwarta z 20 milionów rocznie sprzedawanych par butów pochodzi właśnie z e-sklepu. Jeśli potwierdzą się słowa dyrektora generalnego Shoe Zone, wkrótce możemy być świadkami wojny cenowej między nowym graczem na rynku a takimi markami jak CCC i Deichmann. Każda z nich ma w swojej ofercie obuwie z niższej półki cenowej.

Przeszkodą w rozwoju marki w Polsce będzie z pewnością jej niska rozpoznawalność nad Wisłą oraz fakt, że najbardziej prestiżowe centra handlowe (np. Arkadia w Warszawie i Riviera w Gdyni) posiadają już najemców w postaci CCC i Deichmann. Shoe Zone trudno będzie się przebić, chyba że zaoferuje jeszcze niższe ceny niż pozostałe sieci obuwnicze. Nowych lokalizacji firma może poszukać w małych i średnich miastach, gdzie aktualnie oddawane jest najwięcej powierzchni komercyjnej. Pomocna w ekspansji może natomiast okazać się franczyza. Tak było w przypadku CCC. Sieć sklepów z tanimi butami kiedy przekroczyła liczbę 300 placówek zaczęła stopniowo odchodzić od franczyzy. Po rozwiązaniu umów z partnerami punkty CCC przejął franczyzodawca.
(dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0