08.05.2014

Własny bank za młodu

Aleksandra Szczeponek, właścicielka placówek Alior Banku w Gorzycach i Godowie, swój pierwszy punkt otworzyła w wieku 22 lat.

Dlaczego zdecydowała się pani na biznes w branży finansowej? Czy wcześniej miała pani do czynienia z bankowością, na przykład z racji wcześniejszego doświadczenia zawodowego lub wykształcenia?
Mam ukończone studia podyplomowe z bankowości. Zdałam również egzamin przed komisją Związku Banków Polskich i uzyskałam tym samym Europejski Certyfikat Bankowca. Z branżą finansową jestem związana od 2006 roku. Zdobyte wcześniejsze doświadczenie pomogło mi w wyborze odpowiedniego banku jako franczyzodawcy.

Aleksandra Szczeponek, właścicielka placówek Alior Banku Fot. Aleksandra Szczeponek

Franczyza to dobre rozwiązanie dla ludzi młodych i ambitnych. Otwarcie własnego biznesu pod szyldem znanej marki jest bezpieczniejszym rozwiązaniem niż uruchamianie własnej firmy od podstaw.
Aleksandra Szczeponek, partner Alior Banku

Jak wspomina pani proces rekrutacyjny?  
Ze strony banku nie spotkałam się z żadnymi problemami, być może dlatego, że w chwili rekrutacji  posiadałam już siedmioletnie doświadczenie w zarządzaniu placówkami bankowymi. Otwierając pierwszą placówkę, jeszcze pod szyldem innego banku, musiałam przekonać do siebie przede wszystkim klientów i zdobyć ich zaufanie, co na początku nie było łatwe. Z biegiem czasu stałam się partnerem biznesowym dla moich klientów.

W jaki sposób sfinansowała pani inwestycję w biznes?
Inwestycję sfinansowałam ze środków swojej firmy. Na etapie przygotowania lokalu dużą pomoc uzyskałam od Alior Banku.

Ile wyniosła kwota inwestycji w pani przypadku? Czy odbiegała ona od kwoty 20 tys. zł, którą podaje Alior Bank w materiałach informacyjnych dla franczyzobiorców?
Kwota inwestycji uzależniona jest przede wszystkim od lokalizacji lokalu, jego metrażu oraz zakresu adaptacji na potrzeby placówki bankowej. Kwota, jaką podaje Alior Bank w materiałach jest jak najbardziej realna. Wszystko jednak uzależnione jest od stanu lokalu. Bank daje duże wsparcie przy otwarciu i prowadzeniu placówki, m.in. w postaci funduszu marketingowego.

Ile czasu trwało oczekiwanie na zwrot zainwestowanych środków?
W przypadku placówek, którymi zarządzam, inwestycja zwróciła się po kilku miesiącach.

Czego nauczył panią własny biznes?
Własny biznes nauczył mnie przede wszystkim partnerskich stosunków we współpracy nie tylko z franczyzodawcą, ale również z klientami. Bez ich zaufania do mnie i Alior Banku, nie odniosłabym sukcesów w tej branży. Planuję otwarcia kolejnych placówek partnerskich Alior Banku, które chciałabym zrealizować jeszcze w tym roku.

Rozmawiał (gum)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0