02.06.2014

Ryzykowny krok Sphinksa

Franczyzobiorca wybrał lokal, w którym już wcześniej zamykano restauracje. Tym razem się uda?

Otwarty w maju punkt Sphinx w warszawskiej dzielnicy Wesoła to 94. restauracja tej sieci w Polsce i 17. w Warszawie. Jego właściciel wybrał lokalizację przy trasie wylotowej z Warszawy w kierunku Terespola i Lublina. Jak dowiedział się portal Franchising.pl, w tym samym lokalu już wcześniej działały punkty gastronomiczne, jednak żadnemu nie udało się na trwałe pozostać na rynku. Teraz ma być inaczej.

Zdjęcie punktu systemu Sphinx Fot. Sfinks Polska

Własnego Sphinxa można otworzyć w modelu operatorskim lub franczyzowym. W pierwszym przypadku w restaurację inwestuje franczyzodawca, w drugim - biorca licencji. Sfinks Polska jest trzecią pod względem przychodów firmą gastronomiczną w Polsce.

- Przed podjęciem decyzji prześledziłem całą historię lokalu jak i okolicy, na podstawie której przeprowadziłem  analizę SWOT (mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń – przyp. red.) i podjąłem decyzję o uruchomieniu restauracji Sphinx – mówi Marcin Rzeszotek, franczyzobiorca Sphinksa w Wesołej. - Od samego początku, inaczej niż w poprzednich lokalach, pod uwagę byli brani zwłaszcza podróżni, którzy mają w alternatywie kuchnię tradycyjną lub fastfoody. Sphinx wypełnia lukę pomiędzy tymi rodzajami gastronomii, oferując szybki serwis i zróżnicowane posiłki. Dzięki bazie okolicznych mieszkańców dywersyfikuję także ryzyko związane z  natężeniem ruchu. Według mnie ten biznes będzie opłacalny, a być może po powstaniu innych restauracji Sphinx w podobnych lokalizacjach zmieni podejście podróżnych do sposobu odżywiania się.

Marcin Rzeszotek ma dwudziestoletnie doświadczenie w branży spożywczej i gastronomicznej. Nie jest to jego pierwszy biznes z logo Sphinks – z siecią jest związany od 2009 roku. Nowa restauracja mieści się na dwóch poziomach na powierzchni ok. 340 m2. Dla gości przygotowano ponad 70 krzesełek i blisko 20 kanap. Ponadto lokal umożliwia klientom wydzielenie sali na spotkania rodzinne, firmowe lub okolicznościowe. W sezonie wiosenno-letnim przy restauracji działa ogródek.

- Sphinx w Wesołej jest restauracją prowadzoną w formule franczyzowej, co oznacza, że  nasz partner poniósł koszty tej inwestycji. Nowa restauracja została przygotowana zgodnie z obowiązującymi w naszej sieci standardami z uwzględnieniem elementów najnowszej aranżacji wystroju. Liczymy, że z naszej oferty kulinarnej z chęcią będą korzystać zarówno okoliczni mieszkańcy, jak i podróżni przejeżdżający tuż obok Traktem Brzeskim - mówi Dorota Cacek, wiceprezes Sfinks Polska.

Oprócz sieci Sphinx, kierowana przez nią spółka zarządza również 10 restauracjami Chłopskie Jadło (segment premium) i 6 restauracjami Wook (segment casual dining). Bogdan Bruczko objął stanowisko prezesa zarządu w należącej do Sfinks Polska spółce Shanghai Express, w ramach której działa sieć Wook. Tym samym Bogdan Bruczko zrezygnował ze stanowiska wiceprezesa zarządu Sfinks Polska. W zarządzie Sfinksa pozostają Sylwester Cacek (w funkcji prezesa zarządu) oraz Dorota Cacek i Sławomir Pawłowski (w funkcji wiceprezesów zarządu).
(gum)