16.06.2014

Drogeria na Jawie

Miesięcznie sieć Drogerii Jawa otwiera nawet kilkanaście stoisk drogeryjnych. Powstają także sklepy.

Drogerie Jawa działaja w trzech modelach współpracy: drogerie franczyzowe (4 sklepy), drogerie partnerskie (50) oraz stoiska partnerskie Jawa Czysto i Pięknie przeznaczone dla marketów spożywczych i budowlanych. Przedstawiciele sieci przewidują, że do końca roku 2014 będzie w niej działać łącznie 400 punktów sprzedaży. Ponadto pod logo Jawa funkcjonuje również 15 drogerii własnych.

Drogeria Jawa Fot. Drogerie Jawa

Sieć Drogerii Jawa powstała pod koniec 2012 roku. Jej założycielem jest firma Komplex-Torus z siedzibą w Warszawie, która zajmuje się dystrybucją artykułów chemicznych, kosmetycznych i higienicznych w centralnej Polsce.

– Zapewniamy partnerom otwarcie nowej drogerii pod klucz. Miesięcznie otwieramy średnio dwie własne oraz dwie franczyzowe Drogerie Jawa. Sieć powiększa się też o 8-12 nowych stoisk drogeryjnych, które można otworzyć nie tylko w sklepie spożywczym, ale też w sklepie z AGD  lub markecie budowlanym. Doświadczenie pokazuje, że wielu właścicieli sklepów spożywczych nie potrafi w pełni wykorzystać potencjału drzemiącego w artykułach drogeryjnych. Nasza wiedza i wsparcie niejednokrotnie pomogły przedsiębiorcom zwiększyć obroty ich sklepu – zapewnia Wojciech Radliński, prezes Komplex-Torus.

Franczyzodawca nie pobiera żadnych opłat za przystąpienie ani za funkcjonowanie w sieci. Mimo to na otwarcie własnej drogerii trzeba przeznaczyć nawet kilkaset tysięcy złotych. Przedstawiciele Drogerii Jawa szacują, że na samo przygotowanie i wyposażenie sklepu trzeba przeznaczyć ok. 80 tys. zł, a wyposażenie drogerii można wziąć w leasing, co pozwoli obniżyć koszty inwestycji. Na pierwsze zatowarowanie trzeba wydać 250-300 tys. zł. Później franczyzobiorcy mogą liczyć na korzystne formy kredytowania zakupów towaru. 

Sieć zapewnia swoim partnerom wsparcie marketingowe, które obejmuje m.in.: materiały promocyjne, oprawę wizualną stoiska bądź sklepu oraz pomoc w zorganizowaniu imprezy na otwarcie sklepu. Franczyzobiorca otrzymuje też wsparcie w zakresie prowadzenia drogerii oraz opiekę doradcy regionalnego. (mak)